Prizivno sodišče potrdilo ukinitev nevtralnosti interneta v ZDA, a dalo državam proste roke

Matej Huš

1. okt 2019 ob 18:50:24

Ameriško prizivno sodišče je danes odločilo, da je bila odločitev Zvezne komisije za telekomunikacije (FCC), ki je leta 2017 ukinila nevtralnost interneta, zakonita. Sodišče je v 200-stranski sodbi zapisalo, da podporniki nevtralnosti interneta niso prikazali prepričljivih argumentov, zakaj bi bila odločitev FCC sporna. Tožbo je bilo proti FCC vložilo 22 zveznih držav, ki so se jim pridružili nekateri internetni velikani, denimo Mozilla. Drugi, denimo Facebook ali Google, so v postopku izrazili svojo podporo tožeči stranki.

Vseeno to ne pomeni, da se je saga končala. Sodišče je odločitev sprejelo z dvema glasovoma proti enemu. Še vedno se lahko zgodi, da bo po pritožbi moral odločati celoten senat, na koncu pa lahko tožba pristane tudi na vrhovnem sodišču, ki sicer v obravnavo sprejme le nekaj odstotkov pripadlih primerov. FCC je v izjavi za javnost že zapisal, da je sodišče potrdilo FCC-jevo odločitev, da regulacija interneta kot storitve iz leta 1930, ki jo je uvedla prejšnja administracija, ni primerna. Sodišče je od FCC zahtevalo le manjše popravke, saj je predlanska odločba v nekaterih primerih nepopolna.

Toda - sodišče je sprejelo še eno zelo pomembno razlago. FCC nima pravice posameznim zveznim državam prepovedati sprejema zakonodaje, ki bi v konkretni zvezni državi uzakonila nevtralnost interneta. To pomeni, da bo verjetno najprej Kalifornija, za tem pa tudi ostale pretežno demokratske države, uzakonila nevtralnost interneta.