Nemčija bo pri sledenju COVID-19 opustila standard PEPP-PT

Dare Hriberšek

27. apr 2020 ob 17:13:20

Nemčija bo pri digitalnem sledenju okuženim s COVID-19 ubrala decentraliziran pristop Appla in Googla. Do nepričakovanega obrata je prišlo včeraj, potem, ko je še v petek zastopala prehod na Pan-European Privacy-Preserving Proximity Tracing (PEPP-PT). Standarda se razlikujeta predvsem po načinu shranjevanja podatkov o bližnjih srečanjih z okuženimi; prvi ubira decentraliziran pristop shranjevanja na napravah, drugi pa na centraliziranih strežnikih po nadzorom državnih zdravstvenih inštitucij. Slednjega po preobratu v Nemčiji v EU zastopata le še Francija in Velika Britanija.

Ključna težava z uvajanjem PEPP-PT je povezana z njegovim delovanjem na Applovih napravah. Apple namreč ne dovoljuje delovanja vmesnika Bluetooth v ozadju, medtem, ko je naprava zaklenjena in od tega, kljub pozivom na državni ravni, ne odstopa. Prav to naj bi bil tudi osrednji razlog na nemško odločitev.

Tretji močneje zastopan evropski decentraliziran standard je DP-3T (Decentralized Privacy-Preserving Proximity Tracing), ki so ga razvili v Švici, nad njim pa se navdušujeta še Avstrija in Estonija. Njihova DP-3T aplikacija omogoča prostovoljno deljenje identitete (telefonske številke) okuženega posameznika z oblastmi, med podatki, ki jih aplikacija zbira, ni lokacijskih podatkov.

Avstralska vlada pa je včeraj objavila sledilno aplikacijo COVIDSafe, ki temelji na singapurski TraceTogether. V prvih urah si jo je od 25 milijonov prebivalcev namestilo že več kot milijon posameznikov. COVIDSafe beleži stike na razdalji 1,5 m in opozarja, če smo se znašli v dlje časa trajajočem stiku z okuženim posameznikom. Aplikacija podatke, med katerimi ni lokacijskih, hrani centralizirano, uporabniki pa k uporabi pristopajo prostovoljno. Dostop do podatkov imajo zgolj zdravstveni organi, druge vladne in sodne inštitucije pa ne.