Facebook in Twitter odstranjujeta neresnične izjave politikov o koronavirusu

Matej Huš

31. mar 2020 ob 21:47:32

Pandemija koronavirusa je povzročila tektonske spremembe na Facebooku, ki doslej z redkimi izjemami (npr. neresnice ali zavajanja glede izvedbe volitev) ni vodil uredniške politike in ni posegal v objave na svoji platformi. Spričo izbruha koronavirusa pa so se temeljiteje lotili preverjati resničnosti trditev, ki jih izrekajo visoki politiki. Doslej se je na primer Twitter po lastnih besedah raje motil v smeri, da neresnic ni brisal, kakor da bi izbrisal karkoli preveč.

Tako je Facebook odstranil videoposnetek, na katerem je brazilski predsednik hodil po ulicah in ljudem razlagal, da je hidroksiklorokin učinkovito zdravilo za zdravljenje te bolezni. Posnetek je izbrisal tudi Instagram, ki je prav tako v Facebookovi lasti. Facebook je za The Verge izrecno potrdil, da je bila razlog za izbris trditev o hidroksiklorokinu. Za TechCrunch pa so v Facebooku povedali, da odstranjujejo objave, ki bi lahko povzročile telesno škodo. Hidroklorokin je zdravilo, podobno klorokinu, ki sta v svoji srži oba antimalarika. Pri zdravljenju koronavirusa imata status eksperimentalnega zdravila, ki ga je ameriška Agencija za hrano in zdravila (FDA) odobrila za izredno uporabo v nujnih primerih. Če bi ljudje verjeli neresnici, da je to popolno zdravilo, bi se zato lahko začeli vesti bolj tvegano, utemeljujejo izbris v Facebooku.

Bolsonaro, ki že od začetka pandemije trdi, da je koronavirus primerljiv z lažjo gripo in da so mediji odgovorni za paniko, pa ni edini politik, čigar videoposnetke sta Facebook in tudi Twitter odstranila. Twitter je izbrisal objavo venezuelskega predsednika Nicolása Madura, v katerem je predstavljal domače zdravilo proti koronavirusu. Prav tako je Twitter odstranil dve objavi nekdanjega newyorškega župana Rudyja Giulianija o hidroksiklorokinu in skepso brazilskega predsednika glede karanten. A po drugi strani v nekaterih primerih Twitter ni sankcioniral podobno spornih izjav, denimo Elona Muska, da so otroci praktično imuni.

Facebook sicer zaznava povečan pritok neresničnih informacij o koronavirusu (med katerimi je precej zares neverjetnih teorij zarote), zaradi česar imajo preverjevalci dejstev veliko dela. Situacija traja že cel mesec. Tudi na YouTubu se je pojavilo cel kup posnetkov dvomljive resničnosti, a jih platforma ne cenzurira. Tudi zato so se internetni giganti že pred dvema tednoma odločili, da v boju zoper širjenje neresnic stopijo skupaj.