Za predlansko nesrečo tesle odgovorna Tesla in voznik

Matej Huš

27. feb 2020 ob 00:01:58

Ameriški urad za varnost v prometu (NTSB) je objavil poročilo o nesreči tesle pred dvema letoma, v kateri je voznik zaradi trčenja v betonsko pregrado med voziščema izgubil življenje. Tesla Model X P100D je na razcepu trčila v ograjo med pasovoma, kjer je pred nesrečo že vsaj dvakrat imela težavo. Voznik je med vožnjo uporabljal asistenčni način vožnje, ki je zelo podoben avtopilotu, a to uradno ni.

Preiskava je ugotovila, da je bilo vozilo tik pred trkom v polavtomatičnem načinu vožnje, kot ga nudi Teslin sistem Autopilot. Tesla voznikom sicer nalaga, da morajo tudi med uporabo tega načina imeti roke na volanu, da rešijo morebitne kritične situacije, a ljudje za dolgotrajno pozorno spremljanje dogajanja, v katerem ne sodelujemo, pač nismo narejeni. Voznik Walter Huang je po nesreči umrl v bolnišnici.

Ni dvoma, da je med vožnjo in tik pred nesrečo igral videoigro, zato ni bil skoncentriran na promet. Sistem, ki ga je uporabljala Tesla, ni bil dizajniran za zaznavanje tovrstnih elementov na vozišču (izletna cona pred fizično oviro na razcepu). Problematično je tudi, da Tesla ni vgradila mehanizmov, ki bi preverjali voznikovo zbranost. Zgolj sistem, ki od voznika terja, da ima roke na volanu, ne zadostuje. Voznik je v konkretnem primeru preveč zaupal polavtomatičnemu sistemu za nadzor vozila, ki sicer zna prilagajati hitro, slediti voznemu pasu in jih celo menjati, a ne brez napak.

NTSB zato Tesli svetuje, da nadgradi sistem za izogibanje oviram, da bo prepoznaval tudi takšne elemente na vozišču. Uvesti morajo metode, ki bodo preprečile pasivnost voznikov med uporabo avtopilota s spremljanjem njihove pozornosti. Proizvajalcem telefonov priporoča, da vgradijo mehanizme, ki bodo preprečili uporabo funkcij, ki motijo zbranost med vožnjo, čeprav se pojavlja vprašanje, kako bo telefon vedel, da ga uporablja prav voznik in ne sopotnik. Problem pa je bila tudi odsotnost blažilne konstrukcije pred pregrado, saj jo po predhodni nesreči še niso obnovili. Policija tega ni prijavila vzdrževalcu cesta. Tesla je tako priletela v beton; sicer bi voznik verjetno preživel, so zapisali.

Glavni razlog nesreče je bil pomanjkljiv avtopilot in nepozornost voznika (deljena krivda). K nesreči so prispevali neobstoječi sistemi za preverjanje pozornosti voznika in poškodovana infrastruktura, česar policija po predhodni ni prijavila vzdrževalcu, ter sistemski problemi s stalnimi zamudami pri vzdrževalcu cest.