Objava lažne novice Bloomberg stala pet milijonov evrov
Matej Huš
22. dec 2019 ob 20:32:15
Lažne novice so čedalje večji problem in včasih nasedejo celo ugledni mediji. Bloomberg je poleg še nekaj drugih medijev 22. novembra 2016 objavil vest, da je francoski gradbeni gigant Vinci odpustil svojega finančnega direktorja zaradi neverodostojnih poslovnih izkazov. Domnevno naj bi se pripravljali na revidiranje izkazov za leto 2015 in prvo polovico leta 2016, saj naj bi manjkalo več milijard dolarjev. To je imelo posledice na borzi, saj so delnice podjetja izgubile petino vrednosti (in jo sicer v naslednjih dneh pridobile nazaj).
Francoska agencija za trg vrednostnih papirjev (AMF) je Bloombergu zaradi incidenta izrekla globo v višini pet milijonov evrov. Povedali so, da je Bloomberg objavil lažno informacijo, to pa je storil, ker ni spoštoval pravil novinarske etike. Vest bi pred objavo zlahka preveril pri podjetju, a tega niso storili. Resda je bila lažna objava na prvi pogled videti verodostojno, saj sta bila oblika in grafična podobna enaka kot sicer, a je bila objavljena na lažni spletni strani, ki je posnemala stran podjetja. Pol ure po objavi so sami prevaranti poslali demanti vesti, šele nato pa se je odzval tudi Vinci. Tako približno uro ni bilo nikomur jasno, kaj se v resnici dogaja. Na borzi je to pustilo posledice.
Čeprav je bil 19-odstotni padec delnic zelo kratkotrajen, imajo takšna nihanja hude posledice. V takih primerih se namreč sproži kopica varoval, zaradi česar se številne delnice avtomatično prodajo. Tem lastnikom delnic potem nič ne pomaga, če se cena dvigne nazaj na normalne ravni, ker so jim algoritmi delnice odprodali bistveno ceneje. Takšni kratki padci so včasih posledica tehničnih napak, imajo pa enako hude razsežnosti.
Iz Bloomberga so sporočili, da so bili zgolj ena izmed žrtev prevare. Izrazili so razočaranje, da AMF ni odkril dejanskih šaljivcev, ki so si potegavščino izmislili, in kaznoval njih.