Študija: med dobrim počutjem in čemenjem pred zasloni ni zaznavne povezave
Dare Hriberšek
6. apr 2019 ob 23:37:22
Ni prav veliko dokazov, da bi količina časa preživetega pred zasloni naprav vplivala na splošno počutje najstnikov, v nasprotju z veliko večino dosedanjih, ugotavlja študija, narejena na Oxford Internet Institute. Še več, avtorji trdijo da igranje, gledanje video vsebin ali brskanje po spletu celo neposredno pred spanjem nima usodno škodljivih učinkov na mentalno zdravje posameznika. Vsekakor pa ti učinki niso tolikšni, da bi predstavljali problem javnega zdravja, zlasti glede škodljivost drugih aktivnosti, ki jih odraščajoča mladina počne.
Študija se je naslonila na podatke o 17.000 najstnikih iz ZDA, Velike Britanije in Irske, te pa so dobili delno s pomočjo osebnih izpovedb uporabnikov ter tehnik pisanja dnevnikov. Obenem so se kritično opredelili do dosedanjih raziskav, ki so upoštevale zgolj izpovedbe, saj naj bi pogosti uporabniki podzavestno zmanjševali število ur preživetih pred zasloni, medtem ko so bolj občasni uporabniki pretiravali v nasprotno smer. Dosedanje ugotovitve o škodljivosti zaslonov naj bi bile obenem tudi precej pod vplivom negativnih mnenj v medijih in po drugi strani premalo naslonjene na podatke.
Ampak. Avtorji študije vseeno opozarjajo, da v posameznih primerih gledanje v zaslon vseeno lahko postane ekscesno in škodljivo, zato priporočajo, da družine glede tega upoštevajo že znane, splošne napotke. Ti še vedno priporočajo, da se zaslonom izogibamo uro pred spanjem, da starši otrokom in sebi postavijo jasne omejitve glede uporabe elektronskih naprav ter da spletno komunikacijo čim pogosteje nadomeščajo z neposredno interakcijo z drugimi osebami. Prav tako opozarjajo, da so za mentalno zdravje mladostnikov pomembne tudi vsebine, po katerih posegajo, določene med njimi namreč zagotovo s sabo prinašajo negativne posledice.