ZDA Huawei obtožujejo vohunjenja, prevare in kršitve sankcij

Matej Huš

29. jan 2019 ob 19:01:54

Ameriško tožilstvo je vložilo obtožnico zoper največje kitajsko tehnološko Huawei, katerega finančna direktorica je bila pred dvema mesecema aretirana v Kanadi. Podjetje obtožujejo krajo intelektualne lastnine ameriški konkurenci in kršitev ameriških sankcij proti Iranu.

Obtožnica zoper Huawei in finančno direktorico Meng Wanzhou ima 13 točk in poleg kraje intelektualne lastnine in prodaje naprav Iranu obtožene bremeni še oviranje preiskave in bančne prevare. Huawei naj bi namreč prikrival svoje razmerje s podjetjema Huawei Device USA in Skycom Tech, ki sta poslovali z Iranom. Odkar je ameriški predsednik Donald Trump ponovno uvedel sankcije zoper Iran, namreč podjetja ne smejo v Iran prodajati izdelkov, ki vsebujejo večinoma ameriške dele. Huaweijeve naprave imajo znaten del ameriških delov. Drugi problem je tehnologija, ki naj bi jo Huawei ukradel T Mobile. Gre za tehnologijo, ki omogoča posnemanje človeških prstov in se uporablja za preverjanje vzdržljivosti in delovanja pametnih telefonov.

Direktor FBI-ja Christopher Wray je dejal, da Huawei predstavlja dvojno nevarnost - tako za ekonomijo kakor nacionalno varnost. V preteklosti so si ZDA že prizadevale omejiti Huawei, in sicer je v vladnih službah prepovedana uporaba njegove opreme. V številnih državah, denimo v ZDA, Veliki Britaniji, Avstraliji in Novi Zelandiji, so prepovedali uporabo Huaweijeve opreme za gradnjo omrežij 5G, češ da predstavlja tveganje za nacionalno varnost.

Medtem ostaja neznana usoda finančne direktorica in hčere ustanovitelja Meng Wanzhou. Ta je bila po aretaciji v Kanadi sicer proti plačilu varščine izpuščena, a ne sme zapustiti države in se mora redno javljati na policijo, saj nosi opremo za sledenje. ZDA zahtevajo njeno izročitev, čemur pa Kitajsko močno nasprotuje. Naslednje zaslišanje bo 6. februarja. Kanada ima 30 dni časa, da odloči o izročitvi, ki jo bo verjetno odobrila, saj so očitana dejanja kazniva tudi v Kanadi. Se bo pa Mengova verjetno večkrat pritožila, tako da bo cel postopek še trajal. Na Kitajskem so prepričani, da je primer političen in da gre za dejanje v trgovinski vojni, medtem ko ZDA te očitke zavračajo. ZDA vztrajajo, da primer nima nobene povezave s pogajanji o trgovinskem režimu, ki ta teden potekajo v Washingtonu med ZDA in Kitajsko.