Facebook počasi širi preverjanje političnih oglasov na ves svet
Dare Hriberšek
16. jan 2019 ob 20:36:23
V intervjuju za agencijo Reuters je Facebookova direktorica za globalno politiko Katie Harbath napovedala vpeljavo varnostnih ukrepov, ki naj bi zagotovili transparentnost oglaševanja v politične namene na njihovi platformi. Tako bodo od prihodnjega tedna politični oglaševalci v Nigeriji - tam bodo sredi februarja potekale predsedniške volitve - lahko objavili oglas na Facebooku le, če imajo svoj sedež v tej državi. Podoben ukrep je veljal že lani maja med irskim referendumom za dekriminalizacijo splava, naslednja država, ki jo čaka vpeljava takega pravila pa je Ukrajina, kjer bodo zadnji dan marca potekale predsedniške volitve.
Še za korak dlje bodo pri Facebooku šli v primeru Indije, kjer bodo spomladi parlamentarne volitve, saj bodo vse politične oglase od naslednjega meseca dalje shranjevali v posebno javno dostopno spletno knjižnico, po kateri bo mogoče tudi iskati, oglasi pa bodo v njej arhivirani za dobo sedmih let, kar naj bi omogočilo boj proti vmešavanju v politične dogodke v državi od zunaj. Arhivirani bodo kontaktni podatki o kupcih oglasnega prostora na podlagi potrdil tamkajšnje volilne komisije, pri individualnih oglaševalcih pa bodo navedeni podatki z njihovega osebnega dokumenta. Facebook je tako arhiviranje sicer že uvedel lani v ZDA, Veliki Britaniji in Braziliji.
Svojo različico zagotavljanja transparentnosti naj bi pred majskimi volitvami v Evropski parlament dobila tudi Evropska unija. Kakšna natanko bo ta, še ni znano, saj je Harbathova obenem povedala, da je Facebook glede vsega tega še v učni fazi in da se take družabne prevencije lotevajo na ad hoc ravni, odvisno od posamezne države, razmer, običajev in zakonodaje v njej ter tudi na podlagi komunikacije s pripadniki vladnih in nevladnih skupin. Tako tudi še niso znani podrobnejši ukrepi za Avstralijo, Indonezijo, Izrael in Filipine, kjer bodo pozneje v 2019 prav tako potekale volitve.
V podjetju se nadejajo, da bodo do oprijemljivejših globalnih pravil prišli konec junija letos. Zakaj prav takrat, ni znano, je pa sogovornica potrdila, da bodo nauki, zbrani v prvih mesecih tega leta, ključni za oblikovanje dokončnih pravil.