Windows Update vam namešča tudi nepreizkušene posodobitve

Matej Huš

15. dec 2018 ob 01:04:23

Odkar se je Microsoft odločil, da novih verzij operacijskega sistema Windows enostavno ne bo več, temveč bodo izdajali le še večje in manjše popravke, posodobitve in nove funkcionalnosti, je pomen Windows Update čedalje večji. Obstaja program Windows Insider, kamor se lahko včlanimo, da prejemamo posodobitve, še preden so uradno ožigosane kot preizkušene in stabilne, torej kot nekakšen beta preizkuševalec. Izkazalo pa se je, da te nepreizkušene posodobitve prejemajo tudi uporabniki, ki niso nikoli postali člani Windows Insiders. Microsoft vam lahko mirno namesti beta verzije posodobitve.

Težave niso nekaj nezaslišanega, posodobitve so celo že uničevale podatke. Sedaj vemo tudi, da se posodobitve delijo v razrede B, C in D. Vsak drugi torek v mesecu, na tako imenovan Patch Tuesday, se nameščajo posodobitve B. Gre za varnostne posodobitve, popravke hroščev in druge ne-varnostne popravke. Teden dni pozneje pa se zgodijo posodobitve C, še teden dni pozneje pa posodobitve D. Gre za posodobitve, ki nikoli ne vsebujejo varnostnih popravkov in ki nikoli niso namenjene poslovnim uporabnikom - ker niso dovolj preizkušene. Popravkov A ni, ker se prvi teden v mesecu ne namešča nič.

Gre za popravke
, ki nimajo povezave z varnostjo, in jih dobijo le uporabniki verzij Home. Še ti jih prejmejo le, če ročno kliknejo Preveri posodobitve v Nadzorni plošči. Popravki D so namenjeni zadnji verziji Windows 10, medtem ko uporabniki starejših verzij vse do Sedmice prejmejo popravke C, da je nekaj več časa za reakcije. Če želite ostati le na preizkušenih popravkih B, nikoli ne kliknite ročno na iskanje posodobitev, temveč počakajte, da jih prejmete avtomatično. Po Microsoftovem mnenju je vsakdo, ki klikne ta gumb, napredni uporabnik, ki želi prejeti neuradne posodobitve. To ni le teoretična razlika, saj smo že videli popravke D, ki so povzročali modre zaslone.