Paraplegik shodil s pomočjo hrbtenjačnega vsadka

Jurij Kristan

24. sep 2018 ob 23:05:28

Na ameriški kliniki Mayo so z uporabo hrbtenjačnega vsadka za stimulacijo živčnih signalov dosegli, da je možakar s popolnoma paraliziranimi nogami spet delno shodil.

Hromeče poškodbe hrbtenjače so ena največjih tarč medicine. Po svetu poteka množica raziskovalnih projektov, ki so v zadnjem desetletju že postregli s preboji, najsigre za uporabo presaditve celic, branja možganskih živčnih signalov ali raznih vsadkov.

Nova dobra novica pri rabi implantov prihaja s klinike Mayo v Minnesoti. Tam so dosegli, da je paraplegik Jered Chinnock po postopku s stimulacijo hrbtenjačnih signalov ob pomoči hodulje prehodil nekaj čez sto metrov. Zdravniki so priredili že obstoječi vsadek, ki ga predpisujejo bolnikom s kroničnimi bolečinami hrbta in jača živčne signale hrbtenjače. Chinnocku so ga vsadili pod mestom poškodbe, ki jo je staknil pred petimi leti pri nesreči z motornimi sanmi in zaradi katere so noge povsem ohromele. Sledila je dolgotrajna in naporna, 43 tednov trajajoča terapija, pri kateri se je možakar počasi navajal na nadzor lastnih nog. Hecno pri tem je, da nog pravzaprav še vedno ne občuti (na primer dotikov na koži), jih pa lahko premika.

Avtorji raziskave pravzaprav še ne vedo natančno, čemu se lahko zahvalijo za uspeh. Pri postopku ni prišlo do premoščanja mesta poškodbe, prav tako se hrbtenjača ni zacelila. A kadar implant ugasnejo, Chinnock spet ne more hoditi. Najverjetnejša je razlaga, po kateri poškodovani živci mnogokrat še vedno lahko prenašajo informacije - le ne v dovolj veliki meri za učinkovito delovanje. To odstira novo poglavje v našem razumevanju poškodovanega živčevja in pomoči pri zdravljenju.