Facebook s polprevodniki misli resno

Dare Hriberšek

14. jul 2018 ob 14:44:12

Trendi zadnjega desetletja, ko so podjetja s področja strojne opreme bolj ali manj uspešno bežala v svet programske opreme, po možnosti naročniške, se že lep čas po malem obrača. Že kake tri mesece je stara novica, da Facebook sestavlja ekipo s področja razvoja polprevodniških elementov. Zdaj je jasno, da mislijo resno. Podpredsednik njihove silicijeve divizije je postal Shahriar Rabii, ki je donedavna delal v Googlovem oddelku za proizvodnjo čipov, namenjenih njihovim napravam. Rabii je denimo sodeloval pri nastajanju koprocesorja Visual Core Chip, ki pomaga poganjati Googlove pametne telefone Pixel.

Facebook je na področje strojne opreme stopil že pred časom, s svojim oddelkom za virtualno resničnost, kjer proizvajajo očala Occulus in še številne druge naprave. Že v kratkem menda tudi zvočnik z mini zaslonom, namenjen video klepetom. S proizvodnjo lastnih čipov naj bi pridobili boljši nadzor nad celostnim nastajanjem takih izdelkov ter boljše delovanje programske in strojne opreme. Lastni procesorji pa naj bi bili namenjeni tudi njihovemu preučevanju umetne inteligence; slednjo uporabljajo zlasti za nadzor uporabnikov na svojem družabnem omrežju, denimo za prepoznavanje sovražnega govora, lažnih računov, pa seveda razgaljenih ženskih prsi.

Google in Facebook sta se tako pridružila trendu, s katerim nameravajo tehnološka podjetja predvsem zmanjšati svojo vezanost na proizvajalce, kot so Intel, Qualcomm in drugi. Apple že od leta 2010 v svoje mobilne naprave vgrajuje lastne procesorje, znana pa je tudi napoved, da bodo po letu 2020 z njihovimi čipi opremljeni tudi Maci.