Wikipedija v opozorilo pred novo direktivo zatemnila italijansko verzijo
Matej Huš
3. jul 2018 ob 21:13:46
Čez dva dni bo Evropski parlament glasoval o novi direktivi o enotnem digitalnem trgu, ki med drugim prinaša tudi poostritev pravil glede avtorske zaščitene do te mere, da načenja svobodo interneta. Organizacije, ki zagovarjajo odprtost in svobodo interneta, so že jasno izrazile nasprotovanje novi direktivi, ki pa je na pristojnem odboru že dobila zeleno luč. Zaradi tega je Wikipedija posegla po nekonvencionalnih ukrepih.
Medtem ko na slovenski verziji strani ni sprememb, na angleški Wikipediji pa se pojavi obvestilo o problematiki prihajajoče direktive, je v Italiji ukrep drastičen. Danes je italijanska verzija Wikipedije v Italiji nedostopna. Obiskovalce namesto želenih člankov pričaka opozorilo, da Wikipediji ob spremembi nove direktive grozi tudi zaprtje. Piše tudi, da bi sprejem uredbe povzročil, da deljenje povezav do časopisnih člankov na družbenih omrežjih ne bo več mogoče.
Nova direktiva, ki posodablja direktivo iz leta 2001, je prvi poizkus celostne posodobitve evropske zakonodaje z mislijo na internet. V direktivi sta problematična zlasti 11. in 13. člen. Prvi od platform zahteva, da ponudnikom novic (založnikom oz. časopisnim hišam) plačajo, če objavljajo kratke izseke iz njihovih zgodb in objavijo povezavo na izviren članek. Ko je nekaj takšnega sprejela Španija, je Google News v tej državi preprosto ugasnil. Zaradi tega se je omenjena člena prijelo ime link tax oz. davek na hiperpovezavo.
Še nevarnejši pa je 13. člen, ki bo spletnim platformam zapovedal vzpostavitev posebnih filtrov za analizo in avtomatično odstranitev avtorsko zaščitene vsebine. Ideja je dobra, a je v praksi ni mogoče izpeljati. Trenutno je situacija obrnjena, in sicer ponudniki platform po prijavi hitro pobrišejo avtorsko zaščitene vsebine, obraten pristop pa bi zagotovo prinesel velik delež lažno pozitivno označenih vsebin. Zaradi tega so pismo proti novi direktivi podpisali tudi evropski akademiki.