Avstralija bo Google in Facebook prisilila v plačilo za novice

Matej Huš

2. avg 2020 ob 21:11:33

Avstralija bo prva država, ki bo giganta Google in Facebook prisilila v plačilo nadomestila za uporabo vsebin avstralskih medijev, kadar se bodo njihove vsebine pojavile na družbenih omrežjih. Avstralska komisija za konkurenco in zaščito potrošnikov (ACCC) je pojasnila podrobnosti ureditve. Razlog za zakonsko prisilo bo izrazita asimetrija v moči med gigantoma in lokalnimi novinarskimi hišami, zaradi česar pogajanja, ki so tekla že od začetka leta, niso dala rezultatov. Zato bo razmere uredila država.

Po predlogu novih pravil se bodo lokalni mediji s Facebookom in Googlom pogajali bodisi individualno ali kolektivno, kar bo lahko trajalo največ tri mesece. Če v tem času ne bodo našli skupnega jezika, bo neodvisni arbiter v 45 delovnih dneh določil, katera izmed zadnjih ponudb je sprejemljivejša in jo potrdil. ACCC pojasnjuje, da obstaja velika asimetrija v moči, saj mediji ne morejo izbirati, ali naj se njihove vsebine delijo na družbenih omrežjih, slednja pa od tega veliko zaslužijo. Iskali so rešitev, ki bo ukinila dolga in neproduktivna pogajanja, hkrati pa ne bi zmanjšala vidnosti avstralskih novic. Zakonodaja, ki bo začela veljati še letos, uvaja tudi visoke globe: 81.000 evrov za manjše kršitve in do šestih milijonov evrov ali 10 odstotkov prometa v Avstraliji za hujše kršitve. Javna razprava o zakonodaji se zaključi 28. avgusta.

Situacija je kompleksna. Google upravičeno trdi, da s svojim Google News, ki prikazuje zelo kratke izvlečke (snippets) novic, medijem nosi milijone obiskovalcev. To je res in nemški Axel Springer je na primer ugotovil, da jim je promet občutno padel, ko je Google nehal objavljati njihove zgodbe v Google News. Po drugi strani pa Google s temi storitvami privablja obiskovalce tudi k sebi, kar se odraža v oglaševalskih dolarjih. Še bolj to velja za Facebook, ki bi brez možnosti uporabnikov, da delijo relevantne vsebine, hitro postal sam sebi namen. Kakšna je torej pravična ureditev, je vprašanje za milijon dolarjev.

Google seveda lahko preprosto ugasne Google News, kot je to storil že v Španiji. Toda ACCC trdi, da je zakonodaja obsežna in bo vključevala tudi druge platforme, denimo Google Search, zato se Google ne bo mogel izogniti plačilu. Mimogrede, Google se tega zaveda in je pripravljen plačati, vprašanje pa je, koliko in pod kakšnimi pogoji. Tu so pogajanja zastala. Google Avstralija je v izjavi za javnost izrazil razočaranje nad prihajajočo zakonodajo in izpostavil potencialne negativne posledica za digitalizacijo Avstralije.