Prototip pajkovske zaščite mobilnih telefonov pred padci
Matej Huš
1. jul 2018 ob 13:15:52
Na visoki šoli Aalen v Nemčiji je študent Philip Frenzel razvil zanimiv način zaščite pametnih telefonov pred poškodbami ob padcih. Doslej je šla zaščita v dve smeri: v razvoj vzdržljivejših materialov, zlasti steklenih delov, ter v grde plastične ovitke. Frenzel pa je pokazal prototip vzmeti, ki se sprožijo v prostem padu in amortizirajo udarec ob tla.
Patentiran izum, za katerega je prejel prvo nagrado nemškega združenja mehatronikov, ima ime ADcase (kjer AD pomeni active damping oziroma aktivno blaženje). Sestavlja ga plastična stranica, ki se prilepi na zadnjo stran telefona, in v notranjosti skriva štiri kovinske vzmeti. Ko zazna prosti pad, se vzmeti sprožijo in pomolijo iz plastičnega ovitka. Telefon, ki je tedaj bolj podoben pajku kakor telefonu, se v teoriji od tal lepo odbije. Plastični ovitek, ki ga telefonu dodaja ADcase, meri 4,9 milimetra, kar ni zanemarljivo, a je za prototip zelo spodoben dizajn. Ko se vzmeti sprožijo, dodajo okrog tri centimetre. Sodeč po videoposnetkih se sprožijo v dobre pol sekunde, torej varujejo pri padci z višine približno metra ali več. Za zdaj je prilagojen le za iPhone, a to je stvar dimenzij.
Zamisel je dobra, izvedba tudi ni slaba. Ali bo prototip kdaj doživel komercializacijo, pa je drugo vprašanje. Rešiti je treba namreč še dva pomembna izziva. Prvi je varnostni, saj je treba poskrbeti, da se kovinske vzmeti ne bi sprožile po pomoti, ko imamo na primer telefon v žepu in tekamo, pademo s telefonom vred ali kaj podobnega. Rezultati bi namreč utegnil zelo boleti. Drugo vprašanje pa je, kaj se zgodi ob padcu na neravno podlago, denimo na kamenje, po možnosti s strani. V tem primeru namreč ADCase v trenutni obliki ni zelo uporaben. A v resnici je z vsemi izumi tako - najprej so uporabni v laboratorijskih pogojih, potem pa jih pred komercializacijo izboljšajo in dopolnijo. In malo polepšajo, ker prototip res ni estetski.