EU pripravlja omejitev cene klicev v tujino
Matej Huš
6. jun 2018 ob 16:10:11
Pogajalci Evropskega parlamenta in Sveta EU so se načeloma sporazumeli o ključnih točkah reforme evropskih pravil za telekomunikacije in operaterje, ki bodo med drugim prinesla znižanje cen klicev v druge države EU iz domačega omrežja ("mednarodni klici"). Po trenutnem osnutku dogovora bi bila najvišja cena za čezmejne klice 19 centov na minuto, eno sporočilo pa bi stalo šest centov. Ceni sta brez davka, ki je v državah različen.
Ko je Evropska unija lani ukinila mobilno gostovanje in uvedla princip Gostuj kakor doma (RLAH), smo lahko začeli v vseh državah članicah EU/EEA uporabljati mobilni telefon z enakimi stroški kot doma. Če imamo doma neomejeno količino pogovorov in brezplačna sporočila, to velja tudi v ostalih državah EU. Edina izjema je prenos podatkov, ki ga lahko operater v tujini ponudi manj kot doma, spodnja meja pa se izračuna po vnaprej predpisani formuli. V praksi so omejitve visoke in ne predstavljajo ovir, dokler gostujemo pošteno. Operaterji imajo namreč možnost uporabnikom začeti zaračunavati veleprodajne pribitke, če ti gostujejo več kot tri mesece oziroma ne izkazujejo vezi z državo domačega operaterja.
Ostala pa je ena luknja, ki je imela precej bizarne posledice. EU ni regulirala pogojev v domačem omrežju, zato so cene klicev iz domačega omrežja v tujino ostale visoke. Telekom Slovenije in A1 za klic na Hrvaško še vedno računata 0,49 evra na minuto. Če pa gostujemo v tujem omrežju, so klici nenadoma obračunani po enaki ceni kot domači klici. To pomeni, da je s slovensko številko klic iz Slovenije na Hrvaško dražji kot klic iz Švedske na Hrvaško. Temu bo sedaj EU naredila konec na način, ki bo koristil potrošnikom.
Dogovor so pogajalci dosegli po 12-urnih pogajanjih, ki so se začela včeraj in končala danes ob 2. uri zjutraj. Omejitev bo veljala tako za klice iz mobilnega kakor iz stacionarnega omrežja. Omejitev bo zajemala le klice v druge države EU/EEA, ne na primer v Švico ali Srbijo. Predvidenih je še nekaj izjem, za katere pa bodo morali operaterji dokazovati škodljiv vpliv novih pravil na poslovanje. Te so bile nujne za sprejem dogovora. Komisija sprva sploh ni želela urediti cene mednarodnih klicev, češ da ljudje tako ali tako uporabljajo internet, evropski parlament pa je po drugi strani želel še nižje omejitve, ki bi bile odvisne tudi od siceršnjih cen v posameznih državi. Vseeno je predlagan kompromis za končne uporabnike dober.
Druge novosti v dogovoru so vzpostavitev sistema obveščanja, ko bodo države ob nesrečah in izrednih dogodkih lahko ljudem poslale SMS s številke 112 ali pa jih obvestile tudi s pametnimi aplikacijami. Uporabniki pametnih telefonov bodo dobili nekaj dodatnih zaščit: operaterji bodo morali obvezno uporabljati šifriranje prenosa podatkov, upravičeni bodo do preglednejšega obračunavanja storitev in več nadzora, primerjava ponudb bo enostavnejša, uporabniki predplačniških paketov bodo lahko dobili povrnjeno dobroimetje ob prekinitvi pogodbe, številko bodo lahko uporabniki prenesli še mesec dni po izteku pogodbe, pogodbe bodo morale imeti kratek izvleček z informacijami o stroških itd.