Kongresna knjižnica v ZDA ne bo več shranjevala vseh objav na Twitterju
Matej Huš
29. dec 2017 ob 19:07:48
Malokdo je bil pozoren, čeprav dejstvo nikoli ni bilo skrito, da ameriška Kongresna knjižnica od leta 2010 shranjuje vsako objavo na Twitterju kot zapis zgodovine. Objave tako predsednikov kot običajnih ljudi brez sledilcev so se enako arhivirale, da bi prihodnji rodovi lahko brali, kaj smo v 21. stoletju čivkali. Arhiv objav na Twitterju v Kongresni knjižnici sega do samega začetka v letu 2006, a je šele od leta 2010 brez izjeme shranjevala vse. Razlog je bil preprost - "zbrati in ohraniti zapis o znanju in kreativnosti za Kongres in ameriško ljudstvo". Twitter je nek odtis trenutnega zeitgeista in ponuja vpogled v globalno miselnost na ravni, kakršne v zgodovini še ni bilo.
Toda Twitter je postal prevelik ali pa objave preveč neumne, da bi bilo to še smiselno. Od 1. januarja Kongresna knjižnica ne bo shranjevala več vseh objav, temveč le še izbrane, ki bodo imele zadostno zgodovinsko vrednost. Kot pojasnjujejo v izjavi za javnost, bodo shranjevali le še tematske in dogodkovne objave, ki bodo povezane z na primer volitvami, javno politiko itd. Eden izmed problemov je tudi večpredstavnost, saj dandanes objave na Twitterju vsebujejo tudi slike, videoposnetke in spletne naslove, medtem ko je Kongresna knjižnica shranjevala le golo besedilo. Tovrstne večpredstavne objave so bile zato oropane svoje sporočilne vrednosti.
Že leta 2010 je Knjižnica napovedala tudi postavitev arhiva, po katerem bi bilo mogoče enostavno iskati po vseh objavah na Twitterju. Število objav je raslo, od 55 milijonov dnevno leta 2010 do 500 milijonov dnevno leta 2012. Hkrati je rasla tudi dolžina objav, zaradi česar je projekt postajal vse manj obvladljiv. Pravega iskalnika niso nikoli postavili.