Twitter meni, da morajo tudi politiki imeti pravico do izbrisa javnih objav
Matej Huš
25. avg 2015 ob 10:31:48
Twitter je onemogočil knjižnice API za dostop do izbrisanih objav, s pomočjo katerih sta delovali strani Politwoops in Diplotwoops. Omenjeni strani sta na enem mestu zbrali vse objave na Twitterju, ki so jih politiki ali diplomati objavili, pa kasneje izbrisali. Twitter je že maja onesposobil ameriško verzijo Politwoopsa, sedaj pa so onemogočili še Politwoops v vseh ostalih državah in Diplotwoops. Fundacija Open State (OSF), ki je vzdrževala omenjeni strani, je v petek zvečer prejela obvestilo iz Twitterja, da se obeta izklop.
Iz Twitterja so sporočili, da so se za to potezo odločili po temeljitem premisleku. Odločili so se, da je neupravičeno razlikovati med politiki in ostalimi uporabniki Twitterja, zato morajo imeti vsi enako pravico do izbrisa objav. Tudi odločitev za izbris ima sporočilno vrednost, zato te možnosti politikom ne smejo omejevati. V OSF se seveda ne strinjajo in poudarjajo, da je v interesu javnosti, so vse javne izjave politikov dostopne ne glede na morebitno kasnejšo spremembo mnenja. Po njihovem mnenju ima javnost pravico neomejenega dostopa do informacij, ki so bile na neki točki javno dostopne.
Politwoops je nizozemska iznajdba. V petih letih obstoja se je razširil na 30 držav in Evropski parlament (ne pa na Slovenijo), lani pa se mu je pridružil še Diplotwoops. Novinarji po celem svetu so storitvi pogosto uporabljali in citirali, saj sta ponujali zanimiv vpogled v funkcioniranje PR-ja politikov in diplomatov. OSF je sporočila, da bodo nadaljevali v svojih prizadevanjih za večjo preglednost izjav politikov. Ukinitev API-ja za avtomatično iskanje izbrisanih objav jim bo delo nekoliko otežilo, a v končni fazi lahko njihovi pajki redno obiskujejo zanimanja vredne Twitterjeve račune in spremljajo, kaj je objavljeno in ali je kaj izginilo.