Je ptič? Je žuželka? Ne, gre za mikro dron s pluhatajočimi krili

Nina Perovič

28. mar 2017 ob 21:48:41

Britanska vojska je investirala 1,5 milijona funtov v angleški startup Animal Dynamics , ki razvija mikro dron s krili na osnovi letečega kačjega pastirja. Mikro dron, ki so ga Britanci ljubkovalno poimenovali Skeeter, zaenkrat v javnosti še ni poletel. V naslednjih mesecih Animal Dynamics želi zbrati še približno 4 milijone funtov s pomočjo različnih investicij, kar bi jim omogočilo nadaljni razvoj obstoječega projekta Skeeter ter razvoj spin-out tehnologij za področje medicine in avtomobilizma.

Skeeter vs. quadcopter

Skeeter sicer na prvi pogled ne prinaša nič novega. Droni z dinamični krili na trgu že obstajajo – dron, ki na pogled spominja na kolibrija, so ga naredili pri ameriškem podjetju AeroVironment že leta 2010. Vendar so droni s tovrstnimi krili prej izjema kot pravilo. Najpogostejši so še vedno brenčeče glasni quadcopterji. Prav tovrstni droni z rotirajočimi se rezili pa imajo kar nekaj minusov. Ne podpirajo stabilnega letenja v vetrovnih pogojih, med letom so hrupni ter v določenih primerih lahko nevarni. Za letenje pa potrebujejo veliko energije. Prav te probleme pa želijo s Skeeterjem in podobnimi minkrodroni rešiti. Oblika kril in njihovo gibanje ne bo poškodovalo radovednih prstov, ki jim bodo prišli preblizu, kar za rotirajoča se rezila na ostalih dronih težko trdimo. Prav tako sama oblika kril rešuje probleme ob izklopu ali prazni bateriji, saj Skeeter ne bo kot ostali droni začel padati kot opeka proti tlom, ampak nežno prijadral do varnega pristana.

Če paše vojski

Majhni droni so že v uporabi. Predvsem vojaški. Ameriška vojska jih je uporabljala tako v Afganistanu kot v Iraku, kjer so uspešno opravljali svoje naloge in vojakom na bojišču služili kot dodatno oko. Zaradi neopaznosti so morali biti tihi in majhni, a jih je že malo močnejši veter takoj odpihnil. Prav tu nastane velik problem mikro dronov.

Oponašanje anatomije žuželk ima aerodinamično prednost. In ta tudi tisočletja preizkusov v praksi. Faze trial in errorjev so skozi evolucijo žuželke že opravile.

Vedno je problem tudi energija

In prav to je eden zmed največjih izzivov Skeeterja. Zato bo v naslednjih fazah razvoja največji izziv predstavljal mehanični dizajn pri samem letenju mikro drona. Prav to plapolanje kril je veliko bolj kompleksno iz inženirskega vidika kot rotiranje. Ko pa dodamo še relativno malo energije, s katero razpolagajo mikro droni, je ta izziv še večji.

Ekipa, ki stoji za projektom mikro drona pa je imela na področju iskanja in razvoja električnih komponent relativno lahko delo, saj so lahko uporabili veliko delov iz mobilne industrije. Dostopnost in nizke cene senzorjev in majhnih anter ter ostale potrebne elektronike je bil ključen del za optimizem pri samem razvoju.

20 gramov

Mikro dron v obliki kačjega pastirja naj ne bi bil daljši kot 120mm, teža pa ne bo presegala 20g. Dosegal bo hitrost do 45km/h ter lahko v kosu letel manj kot eno uro, kar pa je odvisno tudi od vetra (poudarjajo, da oblika kril mikro dronu omogoča tudi jadranje po zraku in tako prihrani na porabi baterije). Doseg bo omejen večinoma z omejitvami radijskega signala, pričakujejo do 1000m.

Dobrodošli torej v krasni novi svet, ko še za žuželko ne boste morali z gotovostjo trditi, da ni skrivni agent.