Galaxy Note 7 gorel zaradi defektnih baterij dveh proizvajalcev

Matej Huš

23. jan 2017 ob 17:26:57

Samsung je po večmesečni preiskavi razkril razloge, ki so privedli do vžigov pametnega telefona Galaxy Note7, zaradi katerih so telefonu najprej menjali baterije, kasneje pa so ga v celoti odpoklicali. V preiskavi je sodelovalo 700 inženirjev in raziskovalcev, ki so preizkusili več kot 200.000 telefonov in 30.000 baterij, kar priča o obsegu preiskave in resnosti naporov, s katerimi se je Samsung odločil težavi priti do dna. Sodelovale so tudi zunanje organizacije in podjetja UL, Exponent in TUV Rheinland. Na novinarski konferenci je korejski velikan pojasnil, da je šlo za dve ločeni napaki, ki sta vplivali na dizajn in proizvodnjo baterij obeh proizvajalcev (SDI in ATL).

Končni rezultat je nedvomno pokazal, da so bile krivec za težave baterije in ne telefon. Samsung v celoti prevzema odgovornost za nepopolno testiranje, ki ni pokazalo težav z baterijami, zato je že uvedel ukrepe, ki bodo podobne spodrsljaje v prihodnosti preprečili. To pot je Samsung imel hudo smolo - če bi bile baterije, ki so jih vgradili v naprave po prvem vpoklicu, brezhibne, bi se zgodba tam končala, Galaxy Note 7 pa bi bil eden najuspešnejših telefonov vseh časov. Toda ker so bile defektne, a na drug način, tudi zamenjane baterije, je vrag odnesel šalo, telefoni pa so romali na smetišče zgodovine. Vseeno Samsung ne bo uveljavljal odškodninskih zahtevkov do proizvajalca baterij, so sporočili. Telefon namreč sestavlja tisoč delov od več kot 400 proizvajalcev, Samsungova odgovornost pa jih je preveriti, so dodali v korejskem podjetju.

Prvo težavo si imele baterije proizvajalca SDI, ki je Samsungovo hčerinsko podjetje. Ohišje za baterijo je bilo nekoliko premajhno, zato je bila baterija ob robovih ukrivljena. To je pomenilo, da je ukrivljena tudi elektroda, ki je sestavljena iz več plasti. To je sčasoma privedlo do kratkega stika, zaradi česar se je baterija vnela. Samsung je tedaj pravilno ugotovil, da je težava v baterijah, zato jih je zamenjal z baterijami drugega proizvajalca. Žal so bile tudi te defektne. Te so imele prekinjen izolator ob separatorju, zaradi česar so se prav tako kratko sklenile. Dodatno težavo je predstavljala napaka pri proizvodnjo, zaradi katere precej baterij sploh ni imelo izolacijske plasti okoli separatorja, ki ločuje elektrodna prostora.

Samsung bi teoretično lahko naročil pravilne baterije in sedaj Galaxy Note 7 ponovno lansiral, a se to zaradi slabe publicitete seveda ne bo zgodilo. Namesto tega bo previdnejši pri Note 8, ki bo nekoliko zamudil. Zaradi odpoklica Galaxy Note 7 je Samsung utrpel 5,3 milijarde dolarjev stroškov, sedaj pa intenzivno dela na popravljanju ugleda. Današnja predstavitev problema je bila prvi korak na tej poti.