Amazon kaznovan zaradi poizkusa prevoza baterij na potniških letalih

Matej Huš

26. sep 2016 ob 17:11:47

Da transport litij-ionskih baterij po zraku ni šala in da so pomisleki dostavnih služb, ki nočejo prevažati defektnih Galaxyjev Note 7, upravičeni, dokazuje sodba londonskega sodišča, po kateri bo moral Amazon plačati 65.000 funtov globe zaradi poizkusa prevoza litij-ionskih baterij in drugih nevarnih izdelkov na potniških letalih. Sodišče je kazen izreklo zaradi štirih kršitev predpisov o zračnem prevozu nevarnih snovi - dvakrat je šlo za litij-ionske baterije, dvakrat pa za vnetljive spreje - ki so se zgodile med novembrom 2013 in junijem 2015. Prepovedanih predmetov na letala niso dejansko natovorili, saj jih je britanska pošta Royal Mail odkrila pri skeniranu paketov in izločila. Tožbo je zoper Amazon vložila britanska Agencija za civilno letalstvo, ki ji odgovorna za izvajanje predpisov s področja varnosti letanja.

Baterije so v zadnjem času precej pod lupo, ker postaja jasno, da visoka koncentracija energije na majhnem mestu ni združljiva z letalsko varnostjo. Royal Mail ima jasno označeno, da litijevih in litij-ionskih baterij ni dovoljeno pošiljati ločeno, temveč le vstavljene v naprave. Taka določila so posledica pravil IATA glede litijevih in litij-ionskih baterij, ki strogo in natančno opisujejo, kdaj lahko gredo baterije na letalo. Na vseh potniških letalih - ki prevažajo tudi pošto, kolikor imajo pač prostora - je prevoz samostojnih baterij kot tovor prepovedan. Na tovornih letih je transport litij-ionskih baterij dovoljen, a le če so napolnjene največ 30-odstotno, primerno označene (označbe so odvisne od energije) ter zapakirane.

Amazon v odzivu na obsodbo odgovarja, da gre za običajne izdelke, ki jih ima vsak človek doma. Poudarjajo, da se je zgodila napaka in da predpisov niso zavestno kršili. V Agenciji za civilno letalstvo pa odvračajo, da se baterije v primernih pogojih zlahka pregrejejo, vnamejo ali celo eksplodirajo, kar je v zraku zelo nevarno.