Oracle mora HP-ju plačati tri milijarde zaradi ukinitive podpore za Itanium
Matej Huš
3. jul 2016 ob 07:30:23
Kalifornijsko sodišče je v tožbi zoper Oracle v celoti pritrdilo Hewlett-Packardu in razsodilo, da mora Oracle plačati tri milijarde dolarjev odškodnine, ker je prekršil pogodbene obveznosti in prenehal izdelovati programsko opremo za platformo Itanium oziroma operacijski sistem HP-UX. Oracle je že napovedal pritožbo.
Spor sega v leto 2011, ko je Oracle napovedal, da bodo prenehali razvijati programsko opremo za Intelovo linijo strežnikov Itanium. Oracle se je za to odločil, ker je bila platforma Itanium po njegovih besedah zapisana koncu, Intel pa se je bil pripravljal na konec razvoja. Nezanemarljivo pa je tudi dejstvo, da je Oracle lastnik Suna, ki proizvaja konkurenčne strežnike. Po Oraclovem tolmačenju pogodba s HP-jem ni pomenila, da morajo v nedogled podpirati odpisano arhitekturo.
HP je kmalu vložil tožbo zoper Oracle, ker so imeli z Oraclom sklenjeno pogodbo o razvoju programske opreme za Itanium, saj je HP največji dobavitelj strežnikov na tej arhitekturi. Oracle je odvračal, da pogodba sploh ni več veljavna. Sodišče je HP-ju kmalu pritrdilo, na koncu pa sta se podjetji poravnali leta 2012, ko je sodišče razsodilo, da je pogodba obstajala in da je veljavna. O višini odškodnine pa se nista dogovorili, temveč sta njeno določitev prepustili sodišču.
HP je zatrjeval, da čeprav je Oracle leta 2012 ponovno nadaljeval razvoj programske opreme za platformo Itanium, je njihov posel zaradi teh pretresov trpel, zaradi česar je nastala velika škoda. Sodišče je v celoti upoštevali HP-jev predlog in mu priznalo vso zahtevano odškodnino, to je tri milijarde dolarjev. HP še vedno podpira Itanium, je pa res, da je Intel zadnji model izdal novembra 2012. Od tedaj tudi HP v strežnike vgrajuje Xeone.