Google bojda pripravlja lasten telefon
Matej Huš
28. jun 2016 ob 14:53:37
Bistvena razlika med Googlovim in Applovim pristopom v segmentu pametnih telefonov je razdelitev nalog glede proizvodnje in dizajna. Medtem ko Apple vse niti drži v svojih rokah in podizvajalcem prepušča le golo sestavljanje, je Google skrbnik operacijskega sistema Android, ki ga proizvajalci telefonov prilagodijo in namestijo na strojno opremo po svojem okusu. Toda tudi to se ima spremeniti, pravijo viri blizu Googla.
Sicer imamo že nekaj časa Nexuse, ki so vmesna rešitev, saj jih v celoti zasnuje Google ter na njih teče originalni Android brez predelav in dodatkov, a gre v osnovi še vedno za LG-jeve ali Huaweijeve telefone. Zato so zanimive napovedi, da naj bi Google še pred koncem leta izdal resnično svoj pametni telefon, ki bi bil v celoti plod Googlovih inženirjev (seveda ga bo fizično verjetno sestavljal kakšen Foxconn, a to je podizvajalec). Podobne špekulacije so vzniknile že februarja. To niti ne bi bilo tako presenetljivo, saj je na primer pri tabličnih računalnikih Pixel C Google točno to tudi že storil. Google je aprila tudi uradno ustanovil oddelek za strojno opremo, ki ga vodi Rick Osterloh iz Motorole, ki jo je sicer Google medtem že prodal.
Google uradno še ni potrdil lastnih telefonov, je pa minuli mesec namignil, da bodo več investirali v telefone. Ob tem seveda poudarjajo, da bodo še vedno sodelovali s proizvajalci androidnih telefonov, a očitno tudi lasten Googlov pametni telefon ni izključen. Prav tako Google še vedno dela na projektu modularnega telefona Ara, ki pa se odmika v prihodnost.
Google bi se za proizvodnjo lastnih telefonov lahko odločil, ker postaja fragmentacija androidnega trga čedalje večji problem. V vsakem trenutku je - čeprav imajo štirje izmed petih telefonov nameščeno neko verzijo Androida - aktivnih za cela paleto različnih verzij Androida. Uporabniki pa so po nakupu često prepuščeni na milost proizvajalcem, ki varnostne popravke in nadgradnje Androida zelo počasi odmerjajo, ali pa sploh ne. Običajno posodobitve kapljajo kakšno leto ali dve, in še tedaj z zamudo, ker je treba novo verzijo pač prilagoditi distribuciji na telefonu, potem pa se zadeva ustavi. Tu je Apple v prednosti, ker imajo načeloma naprave vedno najnovejši iOS, kolikor je pač strojno podprt.