Solar Impulse tik pred nadaljevanjem
Matej Huš
17. apr 2016 ob 09:36:43
Vse je nared za nadaljevanje projekta Solar Impulse, v okviru katerega sta Andre Borschberg in Bertrand Piccard lani postavila svetovni rekord v najdaljšem letu letala na sočno energijo, ko je Borschberg brez postanka v 118 urah preletel 7200 kilometrov. Glavni cilj je bil s postanki obkrožiti svet, a je moral julija enosed na prisilni servis zaradi težav z baterijami. Projekt je bil potem preložen, ker po septembru na severni poluti ni dovolj sončne svetlobe, da bi projekt lahko uspel.
Kot so lani napovedali, se sedaj projekt nadaljuje. Baterije so obnovljene, popravljeni so tudi nekateri drugi sistemi, ki so lani nagajali. V 13 preizkusnih poletih se je pokazalo, da je letalo primerno za nadaljevanje poti. Solar Impulse 2 je parkiran na Havajih in bo ob ugodnem vremenu krenil proti Phoenixu, San Franciscu, Los Angelesu ali Vancouvru, odvisno od vremena. Letalo z razponom kril 72 metrov je lahko in ga močnejši veter precej premetava, skozi nevihte pa ne sme leteti. Po prečkanju Tihega oceana sledijo še etape do New Yorka, Evrope, severne Afrike in naposled Abu Dabija, kjer se je popotovanje lani začelo.
Solar Impulse 2 leti z največjo hitrostjo okrog 120 kilometrov na uro, povprečna potovalna hitrost pa je 60-70 kilometrov na uro. Posamezne etape tipično trajajo od 12 do 24 ur, najdaljša pa je bila maratonska 117-urna etapa prek polovice Pacifika. V maratonskih etapah pilot počiva v 20-minutnih intervalih, ko letalo krmili avtomatika.