Nov rekord v letu enoseda na sončni pogon
Matej Huš
4. jul 2015 ob 23:58:40
Včeraj je na Havajih z letalom Solar Impulse pristal Andre Borschberg. Z letalom na sončni pogon je brez prestanka preletel 7200 kilometrov na relaciji Nagoja-Honolulu, kar predstavlja nov svetovni rekord za let na sončni pogon v letalu s posadko. Za podvig je potreboval 118 ur (dosedanji rekord iz leta 2006 je znašal 77 ur). Hkrati je postavil tudi rekord za najdaljši let enoseda brez dolivanja goriva; v tej kategoriji je prehitel vsa motorna letala!
Andre Borschberg in Bertrand Piccard sodelujeta v švicarskem projektu Solar Impulse, v okviru katerega želita z letalom na sončni pogon obleteti svet; v etapah se izmenjujeta. Projekt se je začel marca v Abu Dabiju, dosedanji postanki pa so bili v Omanu, dvakrat v Indiji, Mjanmarju, dvakrat na Kitajskem in na Japonskem v Nagoji. Naslednja etapa bo iz Honoluluja vodila v Phoenix, od tam pa predvidevanjih v New York, Španijo in nazaj v Abu Dabi: skupno torej 35.000 kilometrov v 13 etapah. Osem jih je že opravljenih.
Letalo leti počasi in ima razpon 72 metrov, kar precej omejuje vreme, ki mu je kos. Zadnji postanek v Nagoji je bil nenačrtovan, a nujen zaradi vremena, tam pa so potem čakali kar mesec dni na ugodno vremensko okno za prečkanje Pacifika. Zaradi tega Solar Impulse ne predstavlja prihodnosti letalstva, temveč prikaz trenutnih zmožnosti solarne tehnologije. Letalo je pokrito s 17.000 fotovoltaičnimi celicami, hkrati pa ima velik baterijski paket, ki zagotavlja energijo za delovanje v devetih urah teme.
Zato se bo letošnje okno zaprlo septembra, ko bo na severni poluti premalo sončne svetlobe za takšen projekt. Če ne bo uspelo do tedaj, bo projekt treba nadaljevati prihodnje leto. Upravljanje energije in lovljenje sonca je ključno pri tem projektu, saj baterije ne zdržijo dlje kot devet ur počasnega letenja.
Biti v zraku 118 ur je izziv tako za letalo kakor pilota. V tem času je Borschberg normalno jedel in pil, zalog pa je imel za teden dni. Poleg tega je imel še kisikove jeklenke, padalo, zasilni čoln. Jedel je tablete za redčenje krvi, da se mu zaradi dolgotrajnega sedenja niso razvili strdki, malo pa je tudi telovadil, kolikor je omejen prostor dopuščal. Opravil je 10-12 kratkih 20-minutnih dremežev na dan, zares pa ni mogel zaspati.
S prečkanjem Pacifika je najtežje etapa misije končana. Obeti za prihodnost so sedaj mnogo boljši kot pred tednom dni.