Hyperloop želi na Slovaško

Matej Huš

11. mar 2016 ob 23:29:17

Projekt pnevmatskih cevi za prevoz ljudi Hyperloop je Elon Musk leta 2013 napovedal kot revolucijo, ki bo potovanje iz San Francisca do Los Angelesa skrajšala na pol ure, a prve delujoče verzije verjetno ne bo tam. Morda jo bomo dočakali na Slovaškem, kjer je ovir manj kot v Kaliforniji, razdalje krajše in vložek manjši. Musk je namreč potrdil, da je s slovaško vlado podpisal pismo o nameri za sodelovanje. Hyperloop želi zgraditi iz Bratislave do Dunaja ali Budimpešte.

Razdalje med temi prestolnicami so tako majhne, da je hyperloop vsekakor izvedljiv. Od Dunaja do Bratislave je po cesti 80 kilometrov, od Bratislave do Budimpešte pa 200 kilometrov; po zračni liniji je razdalja še krajša. Hyperloop bi po trenutnih načrtih za prvo traso potreboval osem minut, za drugo pa deset. Če bi se izkazal, bi razmišljali tudi o širitvi do Košic. Za zdaj so vse tri variante še teoretične možnosti, ki jih bo podjetje HTT (Hyperloop Transportation Technologies) preučilo.

Izvršni direktor HTT-ja Dirk Alhborn je poudaril, da je Slovaška vodilna na tehnološkem področju v regiji in da se nadeja, da bo dogovor pospešil sodelovanje in inovacije na tem področju na Slovaškem in celotni Evropi. Operativni direktor Bipop Gresta je dodal, da ima regija bogato zgodovino transporta, saj so v Budimpešti drugi na svetu dobili podzemno železnico (za Londonom), električni vlak med Bratislavo in Dunajem pa vozi že več kot sto let. Visoka gospodarska rast in razvoj na Slovaškem je še dodaten razlog, poleg zgodovinskih, političnih in geografskih, zakaj so se odločili za srednjo Evropo.

HTT ostaja nenavadno podjetje, v katerem sta zaposlena dva človeka. Resnično delo pa opravlja več kot 500 inženirjev iz NASE, Boeinga, SpaceX-a in drugih podjetij, ki v zameno za svoj doprinos dobijo opcije za nakup delnic HTT. Hyperloop naj bi zaživel do leta 2020, prvi odsek pa bo v Bratislavi in bo stal 200-300 milijonov dolarjev. Celoten projekt pa bo seveda stal nekaj milijard dolarjev.