The Boring Company ne bo kopal pod zahodnim Los Angelesom

Jurij Kristan

2. dec 2018 ob 18:06:30

Civilna iniciativa je družbi The Boring Company, ki jo je Elon Musk ustanovil za vrtanje predorov, uspešno preprečila projekt testnega izkopa v zahodnem Los Angelesu.

Po anekdoti se je Elon Musk odločil kopati rove pod zemljo zato, ker je na poti od doma v Bel Airu do sedeža Tesle v soseski Hawthorne redno obtičal v prometnih zamaških na avtocesti številka 405. Tudi zato je bil bržkone eden prvih načrtovanih vrtalnih projektov njegove družbe The Boring Company tisti pod bulvarjem Sepulveda, koder poteka del te poti. Za 4,3-kilometrski tunel je firma od mesta Los Angeles skušala izposlovati hitri postopek za pridobitev okoljskih dovoljenj, s katerim bi obšli sicer dolgotrajno analiziranje okoljskih vplivov. Mestni odbor je Musku ugodil, toda koj nato sta dvignili glas dve civilni združenji, Brentwood Residents Coalition in Sunset Coalition, ter mesto tožili. Pred dnevi so iz The Boring Companyja sporočili, da je prišlo do sporazumne poravnave, po kateri od projekta tunela odstopajo.

Primer je pomenljiv za uvid v prakso, s katero želita Musk in njegova vrtalna družba pravzaprav pognati posel poceni vrtanja in potovanja pod zemljo. Jedro koncepta je drastično znižanje stroškov gradnje podzemnih poti, ki ima tako tehnično kot poslovno komponento. Pri prvi so inženirji napravili vrsto izboljšav na vrtalnem stroju, med katere sodi na primer električni pogon namesto dizelskega, zaradi česar se poenostavi prezračevanje med vrtanjem. Pri drugi se skušajo posluževati vrste birokratskih trikov za izogibanje zamudnim in dragim postopkom pridobivanja raznoraznih dovoljenj. Pri tem jim gredo župani in mestni sveti radi na roko, toda prebivalci z območij gradnje imajo možnost vreči palico med zobnike ... če vedo, kako. V okolici Sepulvede živi veliko premožnih ljudi, ki imajo denar in znanje, da so se Musku lahko postavili po robu. Po drugi strani je soseska Hawthorne razmeroma revna, zato ni presenečenje, da je The Boring Company ravno tam brez zapletov skopal svoj prvi tunel.

Izkop pod Hawthornom bo javnosti odprt 10. tega meseca. Gre za 3,2 kilometra dolgo pot od sedežev Muskovih firm do dveh hiš v središču soseske. Ena je namenjena izkopu opreme, pod drugo pa gradijo testno dvigalo za preizkušanje spuščanja avtomobilov v podzemlje. Na štartu naj bi ljudje namreč te poti uporabljali tako, da bi z osebnim avtom zapeljali na električni voziček, ki bi jih peljal skozi tunel. Z 10. decembrom naj bi se sicer začele šele demonstracijske vožnje, saj tunel še nima dovoljenj za množični transport ljudi.

Po neuspehu v zahodnem LAju je zdaj naslednji predvideni Muskov predor 5,8-kilometrski od središča mesta do bejzbolskega stadiona Dodger Stadium. Razen tega sta v teku še dva projekta, v Baltimoru in Chicagu, ki pa sta tudi obtičala v birokratskem blatu.