Novejše distribucije Linuxa načeloma hitrejše od starih

Matej Huš

5. feb 2016 ob 21:54:59

Pri nekaterih operacijskih sistemih je svoj čas veljalo, da so na enaki strojni opremi z vsako verzijo počasnejši, ker se povečajo strojne zahteve. Ali in kako to drži za najbolj priljubljeno Linuxovo distribucijo Ubuntu so si pogledali na Phoronixu in ugotovili, da tudi na ne najnovejši strojni opremi novejše verzije tečejo hitreje, kar je zlasti posledica bolj dodelanih gonilnikov.

Šlo je za starejši računalnik z dvema procesorjema AMD Opteron 2384, 16 GB pomnilnika, 120 GB SSD-jem in grafično kartico Radeon HD 5830. Na njem so preizkusili vse verzije Ubuntuja z dolgoročno podporo (LTS), torej Ubuntu 6.06, 8.04, 10.04, 12.04 in 14.04, medtem ko 16.04 še ni izšla in so zato uporabili zadnjo razvojno različico. Ubuntu sicer izhaja dvakrat letno, medtem ko verzija s podaljšano podporo, namenjena zlasti strežnikom, izhaja bienalno. Razlike med verzijami so velike, saj se je spreminjal prevajalniki GCC, gonilniki za grafično kartico, datotečni sistem (sprva ext3, kasneje ext4).

Rezultati so bili pričakovani. Z občasnimi odstopanji pri nekaterih testih - primerjali so zlasti grafične zmogljivosti, hitrost diska in procesorsko moč - je bila vsaka naslednja verzija hitrejša od prejšnje. Uporabljali so svežo namestitev brez kakršnihkoli dodatkov ali novih gonilnikov.