Windows je dopolnil tri desetletja

Matej Huš

22. nov 2015 ob 11:49:30

Pred tridesetimi leti, 20. novembra 1985, je Microsoft izdal prvo verzijo svojega grafičnega vmesnika za DOS, ki je sčasoma prerasla v najpopularnejši operacijski sistem na svetu. Pot do sem pa ni bila enostavna, saj Windows 1.0 ni požel večjega uspeha; prodali so okrog pol milijona kopij. Do prve res uspešne verzije Windows 3.1 je moralo preteči še osem let, tok zgodovine pa je še tri leta pozneje spremenil Windows 95.

Windows 1.0 je tekel na operacijskem sistemu DOS 2.0 in je ponudil drugačen uporabniški vmesnik, kjer je bil velik poudarek na interakciji z miško, ki se je tedaj šele prebijala med uporabnike. Na Windows 1.0 so lahko s kooperativno večopravilnostjo v posameznih oknih tekle aplikacije, ki so uporabljale dobro definirane DOS-ove ukaze, ostale aplikacije za DOS pa so se izvajale celozaslonsko. Za poganjanje Windows 1.0, ki je prispel na dveh disketah, smo potrebovali 256 kB pomnilnika in sorazmerno nov kos strojne opremo - grafično kartico.

Prihodnost Windows je bila tedaj videti negotova, saj je leto pred tem, torej zloglasnega 1984., Apple izdal Macintosh. Ta je bil narejen z mislijo na večopravilnost in grafični vmesnik že od samega začetka, kar je ostajala ena glavnih prednosti še vrsto let, zato je grafično oblikovanje in založništvo dolga leta vztrajalo na Applovi platformi - nekateri vse do današnjih dni. Microsoft je po drugi strani stavil na razširjenost DOS-a v poslovnih okoljih, od piscev programov pa ni zahteval prilagoditev za Windows 1.0, dasi jih je spodbujal.

Windows 2.0 ni bil posebej revolucionarna verzija, je pa prinesel Word in Excel. Windows 3.1 in mrežna verzija Windows 3.11 for Workgroups sta prinesla osnovno podporo za 32 bitov ter protokol TCP/IP. Grafični vmesnik je precej napredoval in to je pripomoglo k dejstvu, da sta to prvi verziji, ki sta zares uspeli. Še danes ju najdemo na nekaterih sistemih, recimo na pariškem letališču. O uspehu Windows 95, ki je prav letos praznoval 20 let, smo že pisali. Microsoft je izid spromoviral kot še nikoli dotlej, saj so odkupili pravice za Start Me Up skupine Rolling Stones, angažirali Jennifer Aniston in Matthewa Perryja, osvetlili Empire State Building ter nas bombardirali z oglasi po televiziji. Moderniziran uporabniški vmesnik z menijem Start se je med uporabniki tako zasidral, da se ga Microsoft dve desetletji pozneje ni mogel znebiti.

Odtlej je bil Windows vodilni operacijski sistem za osebne računalnike. Poslovne okolje so osvojili z Windows NT 4, ki je pod znani uporabniški vmesnik pripel novo 32-bitno jedro z večjo stabilnostjo. Z Windows XP, ki je po mnenju nekaterih še danes najboljši Microsoftov operacijski sistem, sta se liniji DOS in NT združili. Prek uspešnega Windows 7 in nekoliko slabše sprejeta Windows 8 smo pripotovali do Windows 10. Danes je svet drugačen in če je bila najprej najpomembnejša značilnost prijaznost uporabniku in kasneje stabilnost, se danes ukvarjamo predvsem z varnostjo. In Windows danes teče na več kot 90 odstotkih vseh računalnikov.