3D Touch poredil novi iPhone
Matej Huš
14. sep 2015 ob 21:33:28
Najnovejša Applova iPhona 6S in 6S Plus sta težja od vseh svojih predhodnikov. Razlika je resda majhna in v vsakdanjem življenju zanemarljiva, a ker Apple posebno pozornost namenja vsakemu kvadratnemu milimetru in gramu, je zanimivo pogledati, od kod dodatna masa. Oba, iPhona 6S in 6S Plus, sta namreč od lanskih iPhona 6 in 6 Plus težja za 11 odstotkov.
Prva teorija je bila, da je za povečanje masa kriva uporabe nove aluminijeve zlitine, iz katere je narejeno ohišje, ki preprečuje zvijanje, ki je lani povzročilo nekaj težav. V resnici to ni razlog, saj so zamenjali le glavne primesi v zlitini (cink namesto magnezija in silicija), kar skupaj z nekoliko drugačnim dizajnom maso iPhona 6S Plus poveča le za dva grama, manjši model pa je celo za gram lažji.
Glavni krivec je nov zaslon, ki je dobil nove funkcije, s tem pa tudi nove milimetre in grame. Ker je novi zaslon 3D Touch občutljiv na dotik tako, da zazna, kako močno ga pritisnemo (razlikuje med dvema možnostma), potrebuje dodatno plast. Dodatna plast s senzorjem njegovo maso več kot podvoji na 29 gramov, kar je razlog za povečanje mase.
Kot vidimo že iz imena, 3D Touch zaznava tudi gibanje v tretji dimenziji (z). Z razlikovanjem med rahlim in močnim pritiskom zaslon funkcionira podobno kot miška z dvema gumboma - rahel dotik je levi klik, močnejši pa desni klik. Da bo tehnologija zaživela, jo bodo morale seveda množično podpreti aplikacije, kar pričakujemo kmalu (če ne drugega zato, ker se lahko Apple odloči, da v App Store ne dovoli novih aplikacij brez podpore za 3D Touch). Strojna oprema, ki omogoča zaznavanje jakosti pritiska, ni trivialna. Medtem ko lahko sam dotik sorazmerno preprosto zaznamo s senzorji iz prevodnega indij-kositrovega oksida (ITO), saj kontakt s človeškim telesom spremeni kapacitivnost in sklene električni krog, je merjenje jakosti pritiska težje. V principu je treba izmeriti mikroskopsko spremembo razdalje med steklom in zadnjim panelom z osvetlitvijo, zato je po zaslonu razmeščenih 96 detektorjev v različni orientaciji, ki dajo podatke, iz katerih lahko izračunamo pritisk.