Apple že ob izidu iPhona 6 vedel za težave z zvijanjem
Matej Huš
26. maj 2018 ob 00:05:05
Po izidu iPhona 6 in iPhone 6 Plus je izbruhnila afera bentgate, saj so kupci začeli ugotavljati, da se že pri normalni uporabi telefon precej hitro nepovratno zvije. Problematično je bilo zlasti prekladanje po zadnjih žepih, sploh če smo sedeli, in po internetu so kmalu zaokrožile fotografije žalostno upognjenih telefonov. Apple je tedaj vztrajal, da so si ljudje krivi sami, saj da nova telefona nista čisto nič občutljivejša od predhodnikov. Sveže razkriti dokumenti pa kažejo, da to ni res. Apple je že pred izidom vedel, da sta telefona nekajkrat občutljivejša na zvijanje, a tega ni priznal. Šele mnogo kasneje so potiho uvedli spremembe, ki so težavo rešile.
Apple je leta 2014 trdil, da sta telefona čisto normalna. Pokazali so več številke testov, ki so temu navidez pritrjevale, zato je afera počasi potihnila. Ponovno se je pojavila leta 2016, ko so lastnikih teh istih telefonov začeli opažati težave z delovanjem zaslonov, ki so nenadoma utripali, izgubili občutljivost na dotik ali kar izdihnili. Težav se je prijelo ime bolezen na dotik. Kasneje se je izkazalo, da so razlog čipi na vezju, ki so se zaradi upogibanja in zvijanja plošče med uporabo telefona odlepili in izgubili kontakt. Ker je bila napaka zelo razširjena, je Apple konec leta 2016 zagnal iPhone 6 Plus Multi-Touch Repair Program, ki je težave za 150 dolarjev rešil. Hkrati pa si je nakopal skupinsko tožbo.
Apple je priznal nekaj težav, a vztrajal, da so posledica večkratnih padcev telefona na trdo podlago. O zvijanju ni bilo niti besede. Toda na sodišču je Apple predložil interne dokumente, iz katerih je razvidno, da je zvijanje problem, ki so ga poznali. Že ob izidu so vedeli, da se iPhone 6 3,3-krat hitreje zvije, iPhone 6 Plus pa 7,2-krat, če ju primerjamo z iPhonom 5S. Apple je maja 2016 tudi interno spremenil dizajn, ki je težavo odpravil.