Soli je pomanjšan Kinect na steroidih
Matej Huš
17. jun 2015 ob 22:15:41
Prihodnost rokovanja s pametnimi napravami bo podobna Posebnemu poročilu, samo še bolj preprosta in intuitivna bo. Prvotno pisanje po ukazni vrstici so že zdavnaj zamenjali grafični vmesniki, a tudi klikanju in tipkanju odklenkava. Na dotik občutljivi zasloni so trenutni hit, a se bodo bržkone umaknili prepoznavanju kretenj. Microsoft je za uveljavitev storil največ s svojim Kinectom, zato so ga kmalu jeli posnemati še drugi. Glavna slabost Kinecta je velikost, zaradi česar ga ne moremo ravno nositi naokoli. Kaj pa če bi ga lahko?
Googlova enota ATAP (Advanced Technology and Projects) se je vprašala prav to in že prototip je osupljiv. ATAP poznamo kot eno najbolj plodnih enot, če to merimo kot revolucionarnost izdelkov, ki dejansko pridejo do končnih uporabnikov. Sestavljajo Aro, iz iste ekipe bo prišla tudi tablica Tango. O uporabnosti ATAP-a priča dejstvo, da gre za prvotno oddelek Motorole, ki ga je Google dobil s prevzemom Motorole, in ga potem kljub odprodaji Motorole obdržal.
Zato si poglejmo Projet Soli. Kinect na primer za svoje delovanje uporablja svetlobo izven vidnega dela spektra s posebnim vzorcem, ki jo oddaja v prostor ter jo kamere potem posnamejo iz več kotov, iz česar izračuna prostorsko sliko. Soli uporablja radar, zaradi česar je lahko oddajnik/sprejemnik tako majhen, da ga lahko vgradimo v mobilni telefon.
Soli uporablja radar, ki deluje pri frekvenci 60 GHz. Prvi prototip meri 5 x 5 milimetra (!), a je dovolj natančen, da s zazna gibanje prstov na roki s 10.000 sličicami na sekundo. Prototip so sestavili v vsega 10 mesecih, sedaj pa že pišejo knjižnice API, da bodo senzor lahko uporabljale aplikacije za pametne ure in telefone. Nobena skrivnost ni, da Google meri zlasti na pametne ure, ki so z majhnim zaslonom in za gumbe nepraktičnim pasom velik izziv za krmiljenje. Prepoznavanje kretenj in glasu - tudi slednje gre Googlu zelo dobro - je torej ključno.
Zakaj bi vzeli radar namesto kamer? Ker je natančnejši. Pri upravljanju pametne ure ne želimo mahati z rokami, temveč zadostuje fina motorika prstov na rokah. Soli je tako natančen, da zazna premik za nekaj milimetrov; sklenete in razklenete palec in kazalec, pa bo Soli to videl. Ker je majhen in brez premičnih delov, je idealen za vgradnjo v prenosne naprave. Strojna oprema je že praktično nared, sedaj je treba izpopolniti še programsko opremo, kar kanijo storiti v naslednjih mesecih.
Predstavljajte si človeka s pametno uro, Solijem in očali Google Glass (ali naglavnim kompletom Oculus Rift), ki stopi v sobi s Kinectom. Resničnost je včasih bolj neverjetna od fikcije.