Podatki na SSD-jih nič varnejši kot na diskih

Matej Huš

27. feb 2015 ob 20:05:02

SSD-ji so brez dvoma hitrejši in odzivnejši od diskov, pa tudi na tresljaje in udarce so zaradi odsotnosti premičnih delov odpornejši. Ker so inženirji število dovoljenih prepisov uspeli spraviti dovolj visoko, da na praktično uporabo omejena življenjska doba ne vpliva, bi predvidevali, da so podatki na SSD-ji varnejši. Praktične izkušnje kažejo, da niso.

Nemško podjetje, ki se ukvarja z reševanjem podatkov, je povprašalo svoje stranke o izkušnjah in primerjalo lastne izsledke. Sodelovalo je več kot 2000 skrbnikov računalnikov sistemov ter ugotovili so, da podatki s SSD-jev izginjajo prav toliko kakor z diskov. Razloga sta dva.

Reševanje podatkov s SSD-jev je zaradi načina zapisovanja bistveno teže in precej redkeje uspe kakor z diskov. Medtem ko je podatke z magnetnega zapisa mogoče programsko prebrati, dokler niso fizično prepisani, pa tudi po tem jih je mogoče s posebnimi tehnikami in specializiranimi strojnimi orodji pridobiti, je na SSD-jih zgodba po brisanju končana. Dodatno težavo predstavlja funkcija TRIM, ki podatke po logičnem brisanju hitro tudi fizično pobriše, kar blagodejno vpliva na hitrost, nekoliko slabše pa na možnost reševanja podatkov.

Druga razlika med prakso in teorijo pa je razlog za izgubo podatkov. Le manjšina izgub podatkov je posledica odpovedi nosilca podatkov, precej pogosteje pa gre za nenamerno brisanje, viruse, programske defekte, prepise, poplave, požare ipd., kjer razlika med diskom in SSD-jev nema velikega pomena.