Hitrost USB 3.1 v praksi
Matej Huš
1. feb 2015 ob 09:58:01
Na AnandTechu so izvedli enega prvih testov hitrosti novega standarda USB 3.1, ki je postregel z več kot vzpodbudnimi rezultati. Standard USB 3.1 je bil dokončan lani, poleg najbolj razvpite obrnljivosti pa nov priključek tipa C prinaša še možnost prenosa višjih moči (do 100 W) ter povezovanje po drugih standardih prek USB-kablov z uporabo Alternate Mode (npr. povezovanje zaslonov prek standarda DisplaPorta, a fizično prek kabla USB tipa C).
Nazaj k hitrosti. Na AnandTechu so si izgovorili matično ploščo MSI X99A Gaming 9 ACK, ki je ena redkih s podporo za USB 3.1 ta hip. Gre za preizkusno ploščo, ki jo običajno uporabljajo za preverjanje zmožnosti podatkovnega prenosa prek USB 3.1. Prek krmilnika ASM1352R so priključili dva SSD-ja v načinu RAID z zrcaljenjem, da so lahko zagotovili strojno opremo s podporo za USB 3.1 in dovolj visokimi hitrostmi, da je test sploh smiseln. Naprav z nativno podporo za USB 3.1 namreč še ni.
V dveh programih so preizkušali zaporedni prenos podatkov (branje, zapis), prenos naključnih podatkov (branje, zapis) ter čas kopiranja mešane zbirke velikih in majhnih datotek. Rezultati so navdušili, saj je USB 3.1 bistveno hitrejši od USB 3.0, da sploh ne omenjamo USB 2.0. Plošča je imela namreč priključke in krmilnike, ki so ločeno podpirali vse tri standarde. Prek USB 3.1 je bilo mogoče doseči najvišjo hitrost prenosa okrog 600-700 MB/s (odvisno od programa), medtem ko je bil USB 3.0 približno tretjino počasnejši. Branje in zapisovanje v naključnem redu (random read, write) je bilo zgolj za slabih deset odstotkov hitrejše. Številke veljajo za VII-in USB 3.0, medtem ko je bil vgrajen nativni (Intelov) USB 3.0 na plošči še počasnejši.
Teoretična omejitev USB 3.1 je 1,25 GB/s, od česar naj bi bilo uporabne pasovne širine okrog 900 MB/s. Na lanskem sejmu IDF smo videli demonstracijo USB 3.1 s hitrostjo 800 MB/s, a nismo mogli pogledati pod pokrov.
Vseeno se bomo USB 3.1 še nekoliko načakali. USB 3.0 se je šele sedaj dovolj pocenil, da postaja standardna oprema naprav, medtem ko so ga prve plošče dobile leta 2009! To pomeni, da si bo USB 3.1 začel utirati pot v naprave prihodnje leto, medtem ko bo do širokega razmaha minilo še nekaj let.