Telekom Slovenije in Simobil prekinila sovražnosti
Matej Huš
29. dec 2014 ob 21:18:26
Telekom Slovenije in Simobil sta sklenila dogovor, s katerim sta uredila odprta medsebojna razmerja in postavila temelje za prihodnje sodelovanje, hkrati pa sta s tem prekinila tožbe zoper drug drugega, so sporočili na oglasni deski ljubljanske borze. Podrobnosti sporazuma podjetji sicer ne komentirata. V Telekomu so dejali le, da gre "pomemben korak k zmanjšanju tveganj iz naslova tožbenih zahtevkov, s čimer se dodatno krepi vrednost družbe za lastnike.
Finance poročajo, da naj bi šlo za poravnavo v tožbi zoper Telekom zaradi paketa Itak Džabest. Simobil je od Telekoma zaradi domnevne zlorabe monopolnega položaja zahteval 286 milijonov evrov. Simobil je trdil, da mu je Telekom povzročil več sto milijonov evrov škode, ker so paket Itak Džabest ponujali po dampinških cenah. Gre za obdobje med leti 2008-2010.
Simobil je v tem primeru vložil tudi pritožbo na Sodišče EU, ker Evropska komisija ni ukrepala, a je bila pritožba zavrnjena. Pomenljivo pa je, da je Agencija za varstvo konkurence (AVK) pred nekaj dnevi sporočila, da so odprli preiskavo Telekomove hčerinske družbe Mobitel zaradi domnevnih kršitev zakona o preprečevanju omejevanja konkurence. Prav tako sta Telekom Slovenije in lastnik Simobila Telekom Austria oktobra sklenila dogovor o združitvi makedonskih družb One in Vip, kjer je dobil Telekom 45-odstotni delež.
Če predpostavimo, da sta Telekoma in Simobil odstopila od vseh medsebojnih tožb, se je Telekomova izpostavljenost občutno zmanjšala. Lani je bilo proti njemu vloženih šestdeset tožb v skupnem znesku 585 milijonov evrov, sedaj pa jih je le za okrog 160 milijonov evrov, če ne štejemo tožbe T-2. To smemo upravičeno storiti, ker je bil T-2 v stečajnem postopku (ki je formalno prekinjen), tožbo T-2 proti Telekomu pa je višje sodišče tudi na drugi stopnji zavrnilo. Je pa T-2 vložil izredno pravno sredstvo zahtevo za revizijo postopka, a spremembe ni pričakovati.
S tem se je povečala privlačnost Telekoma za prevzem, za katerega Slovenski državni holding trenutno zbira zavezujoče ponudbe. Med glavnimi favoriti za nakup večinskega deleža se omenjajo Deutsche Telekom in tuji skladi.