Apple, Google, Intel in Adobe vztrajajo pri 325-milijonski odškodnini delavcem
Matej Huš
6. sep 2014 ob 11:31:05
Adobe, Apple, Google in Intel se ne strinjajo z odločitvijo kalifornijske sodnice Lucy Koh, ki je razveljavila dogovor o poravnavi v zloglasnem primeru kartelnega dogovarjanja o nanovačenju zaposlenih in s tem zadrževanjem njihovih plač. Podjetja so na prizivno sodišče vložila pritožbo.
Spomnimo, da gre za primer iz leta 2012, ki je vključeval še podjetja Intuit, Pixar in Lucasfilm. Vseh sedem podjetij se je med leti 2005-2010 nezakonito dogovorilo, da ne bodo poizkušali speljati zaposlenih pri konkurenci. To je podjetjem omogočilo, da so izplačevala nižje plače. Trojica se je poravnala in prizadetim zaposlenim izplačala 20 milijonov dolarjev, velika četverica pa je spustila v tožbo.
V skupinski tožbi so jim nekdanji inženirji očitali kartelno dogovarjanje, zaradi česar so bile plače prenizke. Naposled so se dogovorili, da podjetja plačajo 325 milijonov dolarjev odškodnine. Toda sodnica Lucy Koh, znana iz primera Apple, je odločila, da je odškodnina prenizka, ker je nižja celo od poravnave prve trojice (preračunano na število zaposlenih).
Četverica je zato v četrtek na prizivno sodišče vložila pritožbo, v kateri zahteva preklic sodničine odločitve. V utemeljitvi pravijo, da je sodnica ravnala napak in da je tožnike (torej zaposlene) izpostavila možnosti, da pravdo izgubijo in ostanejo brez vsega. Kohova je namreč ocenila, da bi morala odškodnina znašati najmanj 380 milijonov dolarjev, da bi bila primerljiva, potencialno pa še več, ker so v primeru dokazovali, da je bil prav Applov izvršni direktor Steve Jobs osrednja figura tega kartelnega dogovora, vidno vlogo pa je igral tudi Googlov Eric Schmidt. Postopek se bo nadaljeval prihodnji teden.