Fundacija Wikimedia močno kritizirana zavoljo novih orodij za urejanje wikipedije

Mandi

22. avg 2014 ob 21:08:08

V zadnjih tednih/mesecih je v ozadju angleške in še posebej nemške wikipedije moč videti strašno veliko nezadovoljstva z matično organizacijo Wikimedia Foundation (WMF).

WMF je namreč v začetku poletja zaključila razvoj prenovljenega orodja za dodajanje slik na wikipedijine članke (Media Viewer), ki naj bi bil še posebej primerno za nove, na mobilce navajene uporabnike. Tako naj bi namreč Wikipedija dobila bistveno več avtorskih slik in z njimi obogatila sicer tekstovno bogate članke. A uveljavljeni in izkušeni uredniki pa z orodjem niso bili najbolj zadovoljni, češ da briše nekatere ključne funkcije, da ni bil najbolje premišljen in predvsem, da so ga razvijali ljudje, ki imajo s samim urejanjem wikipedije bolj malo izkušenj.

Ko je WMF to orodje vseeno umestila na angleško wikipedijo (v skupne javascript datoteke), so angleški uredniki vložili uradni protest (RFC - request for comment), a je bil le ta zavržen, ker ga ni podprl dovoljšen delež uporabnikov. Orodje je tako, negodovanju nekaterih ključnih članov navkljub, obstalo. Na nemški različici pa so se uredniki bolje organizirali. RFC je uspel in bolj ko ne enoglasno zaključil, da nemška wikipedija tega orodja noče. Ker jim WMF ni ugodila, so orodje sami odstranili iz skupnih datotek. WMF ga je povrnila, nakar so ga spet odstranili. Potem je WMF enostransko posodobila kodo svoje wiki programske opreme tako, da takšno spreminjanje skupne kode več ni bilo mogoče (funkciji pravijo "superprotection"). Nemci so se še enkrat znašli in ugotovili, da je zaščita (tako kot Media Viewer) bolj površno spisana, kajti preprečevala je zgolj urejanje strani, ne pa tudi brisanja in ponovne stvaritve strani s poljubno vsebino. Tako so še enkrat pobrisali novo orodje Media Viewer. WMF je nato popravila svojo superzaščito, da je preprečevala tudi to, ter spet vklopila Media Viewer.

Odzivi niso ravno prijazni. Nemški uredniški obor matično organizacijo odkrito kritizira, da se je povsem odklopila od svojega članstva ter da bolj ko ne zapravlja milijone donacijskih sredstev, zbrane za razvoj wikipedije. Predvsem pa, da zelo slabo vodi razvojne projekte. Jimmy Wales se je sicer odzval, a zgolj z zelo splošnim odgovorom, da je razvoj novih orodij pač potreben in da torej ne razume njihove jeze. V odziv so uredniki WMF-jevega vodjo razvoja, Erika Möllerja, sicer Nemca, blokirali s svojih internih dopisnih seznamov. Lep del jih zdaj resignirano ugotavlja, da bi se jih matična organizacija najraje kar znebila, kljub temu, da so v zadnjih letih s svojim uredniškim delom bistveno doprispevali h kvaliteti informacij na wikipediji.

Kako bo organizacija razgrizla v to kislo jabolko, še ni jasno. Načeloma drži, da en samovoljen posameznik ne sme sedeti na lovorikah in samovoljno brzdati razvoja, a tukaj je nasprotovanje precej bolj množično. Rešitve bo treba iskati tudi pri sami matici. In pa najeti najbrž nekoga, ki zna bolje voditi razvojne projekte.