Ena skupina pridobila nadzor nad 51 odstotki rudarjenja bitcoinov
Matej Huš
16. jun 2014 ob 22:31:50
Skupina bitcoinskih rudarjev GHash.IO je v zadnjem času s pridobivanjem novih članov postala tako močna, da čedalje pogosteje prispeva več kot 50 odstotkov računske moči za rudarjenje bitcoinov. Čeprav samo po sebi to ne vpliva na bitcoin, zbuja nekatere pomisleke, ker omrežje v takem trenutku ni več decentralizirano.
Ena izmed glavnih prednosti in osnovnih zamisli bitcoina je njegova neodvisnost oziroma decentraliziranost. Dokler je računska moč, ki se uporablja za rudarjenje novih bitcoinov, enakomerno razporejena, namreč noben deležnik ne more izvajati prevlade nad bitcoinom. Prepoved dvojnega zapravljanja istih bitcoinov (double spending), razumno nizke provizije potrjevanja transakcij in ostali mehanizmi, ki so potrebni za stabilnost ekosistema, so neposredna posledica vsesplošnega pregleda nad dogajanjem.
Skupina (mining pool) GHash.IO pa zlagoma pridobiva moč. V preteklosti se je večkrat zgodilo, da je bila kratek čas v posesti več kot 51 odstotkov računskih kapacitet, pred kratkim pa je imela takšno premoč dobrih 12 ur, ugotavljajo raziskovalci s Cornella. Nobenih indicev ni, da bi GHash.IO to moč zlorabljal, ker bi si s tem verjetno zadal smrtni udarec. Člani skupine bi jo zapustili, kar bi takoj znižalo njeno moč pod magičnih 51 odstotkov, hkrati pa bi razburkano ozračje bržkone povzročilo močne pretrese in padec vrednosti bitcoina, tako da bi izgubili vsi, ki so investirali v bitcoin. To pa so prav člani in skrbniki GHash.IO.
A problem ostaja na načelni ravni zelo velik. Glavna prednost bitcoina je nezmožnost nadzora, ki bi si ga zelo želela kakšna država ali tajna služba. Ne toliko zaradi možnosti obogatitve - dvojno zapravljanje bitcoinov in podobni triki so uporabni le omejeno količino časa, dokler se tečaj bitcoina ne sesede - ampak zaradi možnost nadzora in zrušitve, če bi postal prevpliven. Če je ob izumu bitcoina kazalo, da se ne more zgoditi tolikšna koncentracija moči, se je to sedaj zgodilo.
Rešitve tega problema obstajajo, a niso enostavne in zahtevajo spremembe nekaj osnovnih značilnosti bitcoina, kar bi povzročilo razvejitev (fork) v nov projekt. Kratkoročni obvoz pa je seveda zelo preprost - člani GHash.IO si morajo poiskati nove skupine, pa ne bo nobena imela več kot 51 odstotkov. In ti imajo interes za to, saj prihodke od skupine v prvi vrsti nadzorujejo skrbniki, šele nato jih delijo med člane, ki so prispevali računsko moč. Če ti skrbnikom ne zaupajo, ker jih ne poznajo, zanje ne bodo nosili glave naprodaj - zlasti, ker so ti zagotavljali, da se prekoračitev 51 odstotkov ne bo zgodila.