Primat pri rudarjenju bitcoinov vnovič prevzele ZDA
Matej Huš
15. okt 2021 ob 08:14:28
Po kitajski prepovedi ukvarjanja s kriptovalutami se je glavnina rudarjenja preselila na drugo stran Pacifika. Kitajski delež v računski moči, ki se troši za rudarjenje bitcoina (hashrate), je v zadnjih mesecih strmoglavil s 44 odstotkov na ničlo. Na vrhuncu konec lanskega leta je delež Kitajske presegel dve tretjini. Sedaj se je okrepil položaj ZDA, ki po novem narudarijo dobro tretjino vseh bitcoinov. Na drugem mestu je Kazahstan z 18 odstotki, sledita pa Rusija in Kanada.
Nekoliko paradoksalno je kitajska prepoved rudarjenja bitcoina pozitivna za ekosistem. Kdor bi nadzoroval 51 odstotkov računske moči, bi lahko izvedel napad na omrežje in večkratno porabljal iste bitcoine (double spending). Kitajski izstop iz igre je premešal karte in računsko moč bolj pestro razporedil po svetu, zato je ta nevarnost sedaj manjša. Hkrati je kitajski padec začasno povečal dobičkonosnost rudarjenja drugod, a si je računska moč do danes že opomogla, zato ta efekt ni več opazen.
Kitajski rudarji so se večinoma preusmerili v Kazahstan, medtem ko je rast v drugih državah organska, torej prirast ljudi, ki so se na novo začeli ukvarjati z rudarjenjem ali pa so nadgradili svojo opremo. Kitajska je uradno bitcoin in druge kriptovalute prepovedala zaradi nestabilnosti, podpore kriminalcem in okoljske problematičnosti. Jasno pa je tudi, da bo Kitajska izdala svojo državno kriptovaluto. Preizkusi že potekajo, množična uporaba pa sledi prihodnje leto.