SpaceX Falcon 9 izstrelil CRS-3 Dragon za preizkus vesoljskih laserskih telekomunikacij
Matej Huš
19. apr 2014 ob 11:21:27
Podjetje SpaceX je včeraj ob 21.25 po slovenskem času z izstrelišča v Cape Canaveralu uspešno izstrelilo raketo Falcon 9, ki bo na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) pripeljal dve toni tovora. Izstrelitev bi se bila morala zgoditi že v ponedeljek, a so zaradi puščanja pri glavnem ventilu za helij, zaradi česar bi moral vso odgovornost prevzeti rezervni ventil, izstrelil odpovedali in ventil zamenjali. Od upokojitve Space Shuttle je SpaceX eno izmed podjetij, ki so dobile pogodbe z NASO za oskrbovanje ISS.
Misija na ISS pelje dve toni tovora, od česar je približno četrtina zalog za astronavte, tretjina opreme za znanstvene poizkuse in desetina rezervnih delov za ISS. Preostanek se je prevažal v delu rakete, ki ni pod pritiskom.
Glavni eksperiment, ki nas zanima na tej strani, je OPALS - Optical Payload for Lasercomm Science. Poleg tega pa bodo študirali še aktivacijo T-celic imunskega sistema v vesolju, rast rastlin (zeleno solato bodo poizkusili vzgojiti) in snemanje Zemlje v visoki ločljivosti.
OPALS išče odgovor na vprašanje, kako bi povečali prepustnost in hitrost prenosa podatkov z znanstveno opremo v vesolju. V najnovejšem preizkusu bodo prek laserskega sistema na Zemljo poslali videoposnetek. Na Zemlji je sprejemnik Optical Communications Telescope Laboratory (OCTL) v Kaliforniji. Ko bo ISS letel nad OCTL v vidnem polju, bodo za 100 sekund vzpostavili lasersko povezavo in po njej poslali videoposnetek. Z OPALS-om želijo trenutno hitrosti 200-400 kb/s povišati na 50 megabitov na sekundo, s časom pa ciljajo na gigabitne hitrosti. Mimogrede: trenutna hitrost povezave do Marsa je nekaj kilobitov na sekundo.
Prednost laserskega prenosa podatkov je poleg višje hitrosti tudi to, da deluje v delu EM-spektra, ki ga države ne regulirajo, pomanjkljivost pa je seveda nujno natančnega sistema za vzdrževanje in usmerjanje laserske povezave do premikajoče se tarče. Vsi sistemi pa so še vedno ujetniki osnovne fizikalne omejitve - hitrosti svetlobe, ki nam narekuje zakasnitve (lag).