Ali je to pravi Satoshi Nakamoto

Matej Huš

8. mar 2014 ob 14:32:18

Ta teden se novice o bitcoinu kopičijo hitreje kot po navadi, ker je dogajanja na tem področju največ po novem letu. Včeraj se je zdelo, da so razrešili eno največjih skrivnosti, in sicer identiteto tvorca za kriptovalute, danes pa smo o tem manj prepričani.

Newsweek je objavil dolg članek o iskanju človeka z imenom Satoshi Nakamoto, ki je podpisan pod članek o bitcoinu iz leta 2008, iz česar je leto pozneje kriptovaluta tudi nastala. Novinarka je Nakamota izsledila v Kaliforniji in ugotovila, da gre za 65-letnega inženirja in matematika, ki je delal tajne projekte za ameriško vojsko in vlado. Dokler se je z njim pogovarjala o vlakcih in drugih rečeh, je Nakamoto prek elektronske pošte odgovarjal, čeprav nikoli ni bil prav zgovoren o svoji preteklosti. Ko pa je beseda nanesla na bitcoin, se je Nakamoto potuhnil in ni želel več govoriti. Novinarka ga je potem obiskala na domu v spremstvu dveh policistov, pa Nakamoto ni bil nič bolj zgovoren.

Zato se je morala pogovoriti z njegovimi sorodniki in sodelavcem pri pisanju bitcoina. Vsi so ji potrdili, da gre za zelo pametnega, natančnega ter matematično nadarjenega in izobraženega človeka, ki pa je skrajno nezaupljiv. Celo najbližji sodelavci na projektu bitcoin o njem niso vedeli nič. Iz družine je izvrtala, da naj bi bil Nakamoto dvakrat poročen, imel šest otrok, za seboj dolga leta službovanja na tajnih projektih za ameriško vlado. Če ima res milijardno premoženje v bitcoinih, ga ne razkazuje, saj še vedno živi zelo skromno.

Le dan pozneje je Associated Press objavil demanti. Kontaktiral naj bi jih ta isti Satoshi Nakamoto in poudaril, da ni izumil bitcoina, da je zanj prvič slišal, ko je novinarka klicala njegovega sina. Potrdil je, da je v članku Newsweeka precej resnic, recimo te o delu za vlado na tajnih projektih, a da z bitcoinom ni povezan. Oglasil se je tudi "pravi" Satoshi Nakamoto na forumu P2P Foundation, kjer je njegov račun miroval pet let, in dejal, da opisani možakar v Newsweekovem članku ni on.

Newsweekova novinarka Leah McGrath Goodman, ki je na zgodbi delala dva meseca, pa vztraja, da ne gre za nobeno pomoto in da bodo vse trditve v prvotnem članku kar držale. In tako smo še bolj zmedeni, kot smo bili v začetku tedna.

Mimogrede samo še to: Japonsko je propad Mt.Goxa izučil, zato bo transakcije z bitcoini regulirala. Zato bodo razpravljali o uvedbi davka in omejitev trgovanja. Ni jasno, kako jim bo to uspeli na ravni fizičnih oseb, na ravni pravnih oseb pa bo to lažje. Eden izmed predlogov je, da bitcoin uradno priznajo kot blago (commodity), kar bo omejilo valutne špekulacij podjetij in bank z njim. Kot banka ne more poslovati s pšenico ali nafto (razen seveda investicijskih bank na terminskih trgih), tako želijo omejiti tudi poslovanje z bitcoinom. Obdavčili pa naj bi dobičke, ustvarjene s trgovanjem (spomnimo, v Sloveniji niso obdavčeni) in nakupe z bitcoinom (to bo precej teže). Podrobnosti še niso dorečene.