Facebookova analiza razmerij
Matej Huš
18. feb 2014 ob 06:48:11
Kakršnokoli mnenje imamo o širnem deljenju osebnih podatkov s svetom, ki ga ponuja in vzpodbuja Facebook, je za raziskovalne namene to koristno. Družabna omrežja in internet nasploh nudijo zakladnico podatkov, iz katerih je mogoče izluščiti zanimive podatke. Facebook to redno počne na svoji podstrani Data Science. V zadnjih dneh so obdobju primerno obravnavali ljubezen in odkrili zanimive vzorce.
Raziskovali so pare, ki jih na Facebooku zaradi prikladne nastavitve (v zvezi z ...) ni težko odkriti, če to seveda želijo. Najprej so primerjali, kako se pari oblikujejo glede na veroizpoved posameznikov. Čeprav je v nekaterih državah prebivalstvo sila mešano, so zveze povsod po svetu precej konzervativne. Ljudje se načeloma odločajo za ljudi enake veroizpovedi. Zanimivo je, da se ta trend s starostjo povečuje, saj so starejši pari bolj verjetno enake veroizpovedi kakor mlajši.
Druga zanimiva postavka je starost. V dveh tretjinah je moški starejši, v petini pa ženska (preostanek so seveda pari enake starosti). Zanimivo je, da je pri homoseksualnih zvezah razlika v starosti bistveno večja. Razlike so tudi med državami, in sicer so razlike največje v arabskih državah, najmanjše pa v skandinavskih. Precej klišejsko. In seveda razlika v letih narašča s povprečno starostjo parov (ker so se mlajši bolj verjetno spoznal v šoli ali drugih dejavnostih, kjer so ljudje stari približno enako).
Zanimive so še internetne snubitve, saj se iz interakcije na Facebooku lepo vidi nastajanje para, ko število vzajemnih objav narašča do točke, ko par nastane, potem pa hitro upade (ker se pač več družita v živo). Zanimivo pa je, da takoj po sklenitvi zveze objave obeh oseb postanejo precej bolj pozitivne. Na koncu so še pogledali, kaj se zgodi po koncu. Nič kaj presenetljivo ni, da tedaj interakcija z vsemi ostalimi prijatelji na Facebooku naraste.
Pri analizi teh podatkov se je Facebook po najboljših močeh potrudil, da je kontroliral za ostale spremenljivke. Čeprav je nemogoče potrditi resničnost sporočil in podatkov, ki jih uporabniki objavljano na Facebooku, pa so v povprečju verjetno kar resnični. Zato so tudi tovrstne raziskave zanimive in poučne.