Študija: vedenje na Facebooku ni povezano z delovno uspešnostjo

Matej Huš

5. jan 2014 ob 17:06:08

Predlani so raziskovalci z Univerze Northern Illinois objavili zdaj že razvpito raziskavo, v kateri so dokazovali, da lahko iz posameznikovega profila na družabnem omrežju sklepamo, kako dobro se bo odrezal na delovnem mestu. Odkritje so hitro pograbili delodajalci in začeli kandidate za zaposlitev preverjati na Facebooku, vse skupaj pa je šlo tako daleč, da so v ZDA začele zvezne države celo uzakonjati prepoved, da bi delodajalec od kandidata zahteval geslo za Facebook. Nove raziskave pa pravijo, da iz Facebooka ne moremo sklepati ničesar.

V novi študiji so še enkrat preverili, kako se napovedi glede na Facebookov profil in dejanska učinkovitost ujemajo. Rezultat: praktično nič. Sodelovalo je 416 študentov, ki so dovolili brskanje po svojem profilu in ki so iskali zaposlitev. Njihove profile je prebrskalo 86 kadrovikov in jih ocenilo na podlagi teh informacij, ne da bi vedeli karkoli drugega o njih.

Leto dni pozneje so raziskovalci stopili v stik s 142 nadrejenimi teh ljudi in jih vprašali, kako bi ocenili njihovo delo (več se jih ni odzvalo oziroma jih niso uspeli najti, a je to še vedno več kot 56 v prvi raziskavi). Ugotovitve so zaskrbljujoče. Korelacija med ocenami kadrovikov na podlagi Facebookovega profila in dejansko delovno uspešnostjo je bila zanemarljiva. Skrbi pa dejstvo, da so bile ocene polne stereotipov. Slabše ocene so dobili ljudje, ki so imeli v profilih vulgarne besede, čudne fotografije, verske citate ipd. Slabo so ocenili tudi pripadnike nebelih manjšin. Moški so bili v povprečju ocenjeni slabše od ženske. V resničnem življenju so bile vse te razlike nepomembne.

Študija ima sicer nekaj pomanjkljivost, recimo sorazmerno majhen vzorce in njegovo omejenost na diplomante. Prav tako podjetja podatke iz Facebooka kombinirajo z vsemi ostalimi razpoložljivimi podatki o kandidatu. A vseeno so rezultati zgovorni. Facebook ni vsemogočen.