Jutri komet ISON v periheliju
Matej Huš
27. nov 2013 ob 19:26:08
Eden najteže pričakovanih kometov tega leta, komet ISON, bo v jutri (v četrtek) ob 19.25 uri po slovenskem času priletel v perihelij. V svoji najbližji točki se bo središču Sonca približal na 0,012 astronomske enote oziroma 1,86 milijona kilometrov (torej bo vsega 1,1 milijona kilometrov nad površjem Sonca; Zemlja je oddaljena 150 milijonov kilometrov od Sonca), kar ga uvršča med blizusončeve komete.
Komet sta lani odkrila Vitalij Nevski iz Belorusije in Artjom Novičonok iz Rusije, uradno pa je bil potrjen 24. septembra lani. Prihaja iz Oortovega oblaka. Ob odkritju je bil ISON še tako daleč, da je bil bistveno pretemen, da bi ga bilo mogoče videti s prostim očesom. V zadnjih 14 dneh pa se je toliko približal Soncu in Zemlji, da ga je iz temnih krajev mogoče videti tudi s prostim očesom. Če bo ostal v enem kosu, lahko jutri pričakujemo izrazito znižanje magnitude, mogoče celo do negativnih številk, tako da bo jasno viden s prostim očesom.
Kometi, ki potujejo tako blizu Sonca, imajo dva velika problema. Če so sestavljeni iz ledu, ta hitro odpareva zaradi vročine in komet se počasi dobesedno tali. Druga težava pa so močne plimske sile, ki lahko ob tako bližnjem mimoletu povzročijo razpad kometa na fragmente. Če se bo to zgodilo, seveda ISON-a ne bomo mogli opazovati v vsej veličini. Če pa bo komet preživel obhod okoli Sonca, se lahko najdemo fantastičnih posnetkov in pogledov.
Na internetu je ISON-u posvečenih cela vrsta strani. Spremljate lahko njegovo pot, NASA pa bo jutri (v četrtek) med 18.45 in 20.00 uro po našem času prenašala živo sliko kometa. Več informacij o kometu ima tudi Space, saj gre za komet, kakršnih ni veliko. Zelo redko namreč dobimo možnost, da študiramo in opazujemo komet, ki potuje tako blizu Sonca.