Primer Snowden: Rusija je vedela za prihod, malomarna zaščita v NSA
Matej Huš
28. avg 2013 ob 01:18:37
Ko je sedaj že slavni žvižgač iz NSA po nekajtedenskem skrivanju v Hongkonu priletel v Moskvo na letališče Šeremetjevo, so ruske oblasti odigrale vlogo presenečenega gostitelja. S tem naj bi si Hongkong elegantno opral roke in vroči kostanj naprtil Rusom. A resnica je bolj zapletena, razkriva Washington Post. Snowden je že v Hongkongu kontaktiral Rusijo.
Torej, ko je Greenwald v Guardianu objavil Snowdnove dokumente, se je Snowden odjavil iz hotela Mira v Kowloonu in poniknil, dokler se ni ponovno pojavil v Rusiji. A v vmesnem času je preživel več dni na ruskem konzulatu v Hongkongu, pravi več prič. Snowden je v Hongkong pripotoval 20. maja, 11. junija pa se je odjavil iz hotela. V Rusijo je pripotovla 23. junija. Vmes je bil na konzulatu, kjer je tudi praznoval 30. rojstni dan. Rusija ni bila nikoli njegova končna destinacija, ampak je kupil vozovnice za Aeroflotovo linijo iz Hongkonga preko Rusije v Havano na Kubi. Toda vmes so mu ZDA preklicale potni list, zato je ostal na letališču, kjer mu je Rusija 1. avgusta dodelila začasni vizum za vstop v države in enoletni azil. South China Morning Post pa trdi, da mu Kuba niti ne bi dovolila vstopa zaradi ameriškega pritiska, tako da je v bistvu preklic potnega lista, kar se nadaljevanja potovanja tiče, brezpredmeten.
Kdo je Snowdna nagovoril, da poišče pomoč na ruskem konzulatu, ni čisto jasno, saj si viri nasprotujejo. Ruski časnik Kommersant piše, da naj bi Snowden tja prispel na lastno pobudo, a navaja tudi nekaj izjav neimenovanih prič, da naj bi ga Rusija povabila. Kakorkoli že, Putinova izjava, da jih je obisk Snowdna na Šermetjevem zadel kot strela z jasnega, je očitna izmišljotina. Je pa imela prste zraven Wikileaksova sodelavka Sarah Harrison, ki je pozneje urejala vse Snowdnove pravne zadeve - in teh ni malo.
Bolj zanimiv pa je način, kako je Snowden pridobil dokumente, ki jih sedaj objavljajo mediji. Jasno je, da se je v pogodbenem podizvajalcu za NSA Booz Allen Hamilton zaposlil izključno z namenom pridobiti in objaviti dokumente. NBC poroča, da NSA dokazuje, da je kovačeva kobila vedno bosa. Njihov varnostni sistem je bolj iz leta 2003 kakor 2013, tako da zlorabe niso nič posebnega. Jason Healey, ki je nekdaj skrbel za računalniško varnost v času Busheve administracije, potrjuje te besede. Večina zaposlenih ima visoke pravice (clearance), Snowden pa je bil celo računalniški administrator, tako da je lahko dostopal do praktično vsega gradiva na intranetu. Ker so Havaji primerno pozicionirani na zahodu, šest ur za Fort Meadom, je imel Snowden proste roke za kopiranje datotek. Več tisoč kilometrov od sedeža je v miru brskal po omrežju, medtem ko so šli že Fort Meadu že zdavnaj domov, nadzora pa ni imel nobenega. Tako ga tudi nihče ni spraševal, zakaj hodi naokoli z USB-ključi, s katerimi je v svet odnesel podatke (intranet je namreč v NSA fizično ločen od interneta). Navadni zaposleni tega ne smejo, Snowden pa je bil administrator.