Število zahtevkov za odstranitev vsebin z Googla še vedno raste

Matej Huš

26. apr 2013 ob 14:07:51

Google je objavil sveže poročilo o preglednosti, kjer pokažejo število in naravo zahtevkov, ki so jih v zadnjem polletju dobili za odstranitev vsebin iz svojih iskalnih rezultatov. Najnovejši podatki zajemajo obdobje od julija do decembra 2012 in kažejo, da se trend naraščanja števila zahtevkov povečuje. V tem času so prejeli 2.285 zahtevkov različnih vlad za odstranitev 24.179 kosov vsebine, kar je za približno tretjino več kot v obdobju pred tem. Ob tem Google ugotavlja, da se širi področje, ki ga želijo vlade in policije obvladovati, saj dobivajo čedalje več zahtevkov tudi za odstranitev politično nezaželenih vsebin.

Izpostavljajo tri pomembne točke. V zadnjem času se je več kot potrojilo število sodnih zahtevkov iz Brazilije, za kar so bile odgovorne oktobrske lokalne volitve. Kar polovica zahtevkov se je namreč sklicevala na brazilsko ureditev, ki prepoveduje razžalitev in druge komentarje, ki utegnejo prikazati protikandidate v slabi luči. Google večino teh zahtevkov pregovarja, ker naj bi jih varovala ustavna pravica do svobode izražanja. Druga država s pomembnimi spremembami je Rusija, kjer se je število zahtevkov povečalo s šest na 114. Razlog je nova zakonodaja, ki je uzakonila črno listo nedostopnih strani, in kar 107 zahtevkov je bilo v povezavi s tem zakonom. Največkrat pa so arabske države zahtevale odstranitev kontroverznega filma Nedolžnost muslimanov, ki je povzročil velike upore v arabskih državah. Google pravi, da je film sicer v skladu s pogoji uporabe strani, a so ga vseeno blokirali v tistih državah, kjer je kršil lokalno zakonodajo, če so države to pokazale. Začasno so ga odstranili tudi v Egiptu in Libiji "zaradi posebno težkih okoliščin", kar Googlu mnogi najbolj zamerijo.

Druge novosti v poročilu so podrobnejša razčlenitev vzrokov za odstranitev vsebin z YouTuba, ki je lahko bodisi posledica lokalne zakonodaje bodisi Googlovih pogojev uporabe, ter podatki o prekinitvah prometa v državah, ki blokirajo Google. Zanimivo pa je tudi to, da je Google daleč največ vsebin odstranil zaradi razžalitev, na drugem mestu pa so varnostni vidiki. Avtorske pravice so šele na osmem mestu, kar je tudi razumljivo, saj to pot govorimo o zahtevkih sodišč in organov pregona, ne pa zahtevkih lastnikov avtorskih pravic, ki imajo posebno poročilo.