BBC objavil seznam vseh lastnih člankov, ki jih je Google pozabil

Matej Huš

28. jun 2015 ob 20:14:49

Lanska razsodba Evropskega sodišča je pošteno otežila življenje upravljavcem iskalnikov, saj morajo obravnavati zahtevke evropskih državljanov, da iz svojih iskalnih rezultatov izbrišejo povezave do člankov, ki podajajo neresnične, irelevantne in zastarele informacije o ljudeh. Pravica do pozabe za zdaj velja le v Evropi za evropske državljane, a jo bo Google očitno moral kmalu razširiti na cel svet, pri čemer Google seveda ni izjema niti edini. Redno beremo o številu zahtevkov in drugih statističnih parametrih, teže pa je pridobiti informacijo, kaj dejansko je odstranjeno z iskalnih rezultatov.

Ko je BBC lani ugotovil, da je Google pozabil njihov prvi članek, je bil odziv pričakovan. Članek je postal velik hit, prebralo pa ga je še več ljudi, kot bi ga sicer - navsezadnje je šlo za precej staro objavo iz leta 2007. BBC se je odločil, da bodo spremljali, kaj vse jim Google briše iz svoje baze. Pravijo, da tega ne počno iz kljubovalnosti, temveč da tako dejansko pridobijo uporabne informacije, kakšne vrste vsebin so za ljudi sporne in jih prijavljajo za odstranitev.

Seveda velja poudariti, da BBC ničesar ne briše. Da bi se izognili kakšnim nesporazumom, so pripravili prenovljene smernice glede odstranitve vsebin, katerih rdeča nit so izjemno strogi pogoji za spreminjanje vsebine na spletnih straneh. Kot je že lani dejal BBC-jev odgovorni za uredniško politiko in merila David Jordan, štejejo BBC-jeve spletne strani kot arhiv obdobja (historical record), zato so posegi vanje skrajno pretehtani.

In tako pridemo do seznama, kaj točno je Google izbrisal iz svojih zadetkov. BBC vodi seznam vseh svojih člankov, ki jih je Google pozabil. Število pozabljenih strani se povečuje in v zadnjih mesecih dosega približno eno povezavo na dan!