Apple se opravičuje kitajskim potrošnikom
Matej Huš
2. apr 2013 ob 21:06:27
Včasih se je to dogajalo sila redko, v zadnjem času pa ni več nezaslišan slučaj, da se Apple - opraviči. Tako so se včeraj opravičili kitajskim potrošnikom, če so ti dobili vtis, da jih Apple obravnava oholo. Odzivi so mešani.
Zgodba se je začela zapletati 15. marca, ko je na svetovni dan potrošnikov kitajska televizija objavila reportažo, kako podjetja na Kitajskem obravnavajo potrošnike. Ob tem so ostro okarali Apple, češ da ponuja prekratko garancijo (kitajska zakonodaja zahteva dvoletno, Apple pa je ponujal le leto dni) in da odira potrošnike na servisu. Zamenjava zadnjega pokrova na iPhonu naj bi tako na Kitajskem stala 90 dolarjev. Po stari navadi se Apple na pripombe sprva ni odzval, a se je na Kitajskem razvnel velik vihar. O Applovih praksah so poročali še drugi mediji, ki so zgodbo svaljkali kar štirinajst dni.
Kmalu so se udrihanju zoper Apple pridružili še lokalni zvezdniki, ki so na Weiboju (kitajski Twitter) objavili številne žolčne komentarje. Vse skupaj je sicer na prvi pogled videti precej nameščeno, saj se je plaz usul skorajda preveč usklajeno. Pomisleke vzbujajo tudi objave na Weiboju, med katerimi je imela kakšna nekaj časa (do odkritja pomote) zraven pripisano "objaviti okrog 20.20 ure". Zato so bili glasni očitki, da so zvezdniki večino osornih pripomb napisali pod pritiskom medijskih hiš. Po drugi podmeni naj bi celoten izliv pripravile oblasti, da bi ljudstvu prikaze, kako lahko zagrozijo in na kolena spravijo tudi velike multinacionalke.
Kakorkoli, zvijačnost se je izplačala. Apple je tako včeraj na spletnih straneh za kitajsko javnost objavil daljše opravičilo. V njem so med drugim zapisali, "da se zavedajo, da je pomanjkljiva komunikacija ustvarila videz, da je Apple aroganten in da mu ni mar za potrošnike". Zato se "iskreno opravičujejo za težave in nesporazume, ki jih je to povzročilo" in obljubljajo spremembe. Jasno, Kitajska je ta hip še drugi največji trg za Apple (6,8 milijarde dolarjev letnih prihodkov), kmalu pa kani postati največji. Tolikšnega trga pa z nepremišljenimi izjavami in praksami ne gre izgubiti.
Apple se je že nekaj opravičeval, četudi je podjetje to vsakokrat storilo tako, da je svojo krivdo karseda zmanjšalo ali relativiziralo. Pri zemljevidih je sicer niso mogli valiti na druge, medtem ko je prisojeno opravičilo za Samsung svojevrsten primer raztegovanja pojma opravičilo.