Zaprtje Megauploada malenkostno znižalo prihodke založnikov

Matej Huš

27. nov 2012 ob 00:08:14

Raziskovalca z münchenske fakultete za menedžment (LMU) in københavnske poslovne fakultete (CBS) sta objavila članek, v katerem ugotavljata, da je imelo zaprtje strani Megaupload januarja letos negativen vpliv na prihodke založnikov.

Podatki so skopi, a iz dosegljivih podatkov sta s svojo metodologijo dokazala, da je v povprečju vpliv negativen. Analizirala sta 1344 filmov v 40 državah iz zadnjih petih let in prihodke, ki so jih prinesli svojim založnikom. Pri tem sta primerjala, kako se je trend spremenil po januarju letos, ko so Megaupload zaprli. Ugotovitve so zanimive.

Za tiste najbolj uspešne filme (blockbusters) bistvene spremembe ni; zaprtje Megauploada jim je celo malo pomagalo. V tem primeru dogajanje lahko opišemo s klasično teorijo, ki imajo založniki tako radi, namreč da nezakonito širjenje filmov po piratskih kanalih nadomesti oglede filmov v kinematografih. Povsem drugače pa je za veliko večino filmov, ki jih uvrstimo med srednjepopularne ali tudi nizkocenovne. V tem primeru so njihovi založniki brez izjeme zaslužili manj, saj so izgubili pomemben kanal za pretakanje informacij. Pri teh filmih piratskih kanali opravljajo podobno funkcijo kakor socialna omrežja. Informacijo o filmu prenašajo od ljudi, ki zanj niso pripravljeni zapraviti niti evra, do ljudi, ki so pripravljeni dobre filme iti gledat v kino. Ko upoštevamo inflacijo, razširjenost interneta, lokalno priljubljenost Megauploada in druge spremenljivke, ki se razlikujejo glede na kraj in čas, so vplivi sicer majhni, a ostajajo statistično pomembni. Zatiranje piratstva daje mešane rezultate.