Samsung lovi kršitve delovne zakonodaje pri kitajskih dobaviteljih
Matej Huš
27. nov 2012 ob 00:07:51
Ko smo poročali o kršitvah delovne zakonodaje in slabih pogojih dela v kitajskim tovarnah, ki proizvajajo in sestavljajo elektroniko, smo največkrat omenjali Foxconn in njegovega odjemalca Apple. Seveda pa Foxconn ni edino podjetje, ki stroške dela znižuje z vprašljivimi praksami, in Apple ni njegov edini naročnik. V zadnjih mesecih se je zganil tudi južnokorejski Samsung.
Nevladna organizacija China Labor Watch je septembra objavila poročilo, v katerem so hudo okrcali Samsung zaradi izkoriščanja kitajskih delavcev, ki naj bi ga s tihim privoljenjem izvajali njegovi kitajski podizvajalci in celo hčerinska podjetja. Ugotovili so, da so razmere podobne, ne glede na lastništvo tovarn (spomnimo, da si je Apple sprva poizkusil umiti roke z izjavo, da so razmere interna stvar kitajskih podjetij, a so se potem uklonili). Za spoznanje bolj človeško je vendarle v Samsungovih podružnicah na Kitajskem kakor v kitajskih podizvajalcih.
V vsakem primeru je plača 200-300 dolarjev mesečno. Delavce večinoma najemajo prek agencij, Samsungove podružnice pa imajo še grdo navado, da je več kot polovica delavcev študentov na enoletni praksi. Ta je obvezna za zaključitev fakultete. Delavci podpisujejo bianco pogodbe in pogosto ne dobijo nobenih kopij dejanskih pogodb. Praktikanti podpišejo tripartitno pogodbo s podjetjem in šolo, a je ne dobijo v roke. Velik problem predstavljajo obvezne nadure in neplačane minute za pripravo na delo. Delavci se morajo namreč 10-20 minut pred začetkom izmene zbrati na obveznem sestanku, a za ta čas niso plačani. Razmere za delo so slabe, saj delavci stojijo in zaradi visokega tempa nimajo časa niti za požirek vode, brez zaščite so izpostavljeni strupenih kemikalijam in prahu. V kitajskih podjetjih nimajo nobenega uvajanja, izvajajo diskriminacijo pri zaposlovanju, trpinčijo delavce ter imajo stroge kazni za izostanke od dela in zamude; Samsungove podružnice so v teh točkah nekoliko bolj človeške, a po drugi strani ne izstavljajo plačilnih list. Mimogrede, mesečna nastanitev v Samsungovih samskih domovih je brezplačna, sicer pa stane 12 dolarjev mesečno.
Samsung se je na očitke odzval. Pretekli mesec je 121 Samsungovih strokovnjakov prečesalo 105 kitajskih dobaviteljev, ki zaposlujejo 65.000 ljudi. Ugotovili so številne kršitve. Pohvalili so se, da nikjer niso našli primerov zaposlovanja otrok. So pa izpostavili nevročanje pogodb o zaposlitvi delavcem, nezakonite nadure, nezakonito kaznovanje delavcev za manjše prekrške, neplačano prisotnost na obveznih sestankih in pomanjkljivosti pri varnosti pri delu. Samsung nadaljuje preiskave in podrobno pregleduje še 144 tovarn, so zapisali.
Da bi izboljšali razmere, bodo do konca leta uvedli ukrepe, ki bodo preprečili zaposlovanje otrok (čeprav tega niso odkrili, bodo poostrili nadzor pri zaposlovanju). Prav tako bodo prepovedali diskriminacijo glede na spol, starost, narodnost ali vero pri zaposlovanju, ukinili kazenski sistem, uvedli obvezna predavanja iz varstva pri delu, postavitev paketov s prvo pomočjo in uvedli brezplačno anonimno številko za prijavo kršitev. Vidimo, da gre za ukrepe, ki so v Sloveniji samoumevni.
Problem obveznih nadur je sistemski in se pojavlja pri vseh kitajskih proizvajalcih. Apple ima s tem velike težave in tudi Samsung ga ne bo mogel odpraviti čez noč. Prizadevali so bodo, da bo do leta 2014 zaposlenih toliko ljudi, da ne bo nikomur treba delati nad zakonsko predpisanim maksimumom nadur. To na Kitajskem trenutno znaša 30 odstotkov rednega delovnega časa (torej okoli 50 nadur mesečno).