Google bo plačal 22,5 milijona dolarjev zaradi nedovoljenega sledenja s piškotki v Safariju

Matej Huš

11. jul 2012 ob 22:49:36

Google bo z ameriško Komisijo za zvezno trgovino (FTC) sklenil poravnavo zaradi zlorabe piškotkov in kršitev zasebnosti v brskalniku Safari, v sklopu katere bo Google plačal 22,5 milijonov dolarjev globe. To je največja globa, ki jo je zaradi kršitev v povezavi z zasebnostjo kdaj izrekel FTC. V Evropi so sicer globe precej večje, saj lahko dosežejo tudi milijardne vsote (namreč do 10 odstotkov letnega prometa).

Spomnimo, da se je na Google februarja usul plaz kritik, ko so ugotovili, da so namenoma obšli nastavitve brskalnika Safari. Slednji namreč blokira piškotke domen, s katerimi uporabnik ne interagira, kar ni bilo Googlu po godu. Njegov gumb +1 na straneh namreč ni aktiven, dokler ga uporabnik ne klikne, zato v principu Google ne more postavljati piškotkov na uporabnikov računalnik. Težavo (bolje rečeno varnostno rešitev) so obšli tako, da je Google imitiral interakcij in po naložitvi elementa iframe samodejno poslal obrazec, kar je Safari štel za uporabnikovo interakcijo s spletno stranjo. Zato je dovolil shranjevanje vseh nadaljnjih piškotkov in sledil tudi uporabnikom, ki so to eksplicitno prepovedali.

Kasneje je Google poskrbel za kritike, saj naj bi z nestandardno deklaracijo P3P pretental tudi Internet Explorer, na kar se je Google odzval z besedami, da je P3P itak zastarel. Kakorkoli, eskapda s Safarijem jih bo stala 22,5 milijona dolarjev, medtem ko drugi triki niso in najverjetneje ne bodo doživeli epiloga. Google in FTC uradnih komentarjev še ne dajeta, svoje početje pa je Google že kmalu po odkritju prekinil. V poravnavi krivde ne bodo priznali (trdijo, da kršitve niso bile namerne), a bodo globo plačali zaradi objektivne odgovornosti.